Zbliżający się czas Wszystkich Świętych jest dla Nas okresem bardzo szczególnym. To czas zadumy, nostalgii, wspominania, a także podróży. Bardzo często podróżujemy na groby bliskich, pokonując znaczne odległości. Dlatego w tym podniosłym okresie, powinniśmy zwrócić także szczególną uwagę na bezpieczeństwo osobiste nasze i naszych bliskich, a także bezpieczeństwo naszych mieszkań i domów.
Zwrócenie uwagi na kilka „podstawowych”, wręcz naturalnych zasad – pozwoli nam zminimalizować ryzyko związane m.in. z przykrymi konsekwencjami popełnianych na naszą niekorzyść przestępstw lub wykroczeń. Poniżej wymieniliśmy kilka wskazówek, które powinny Państwa uwrażliwić na występujące zagrożenia i przygotować do właściwego, bezpiecznego przeżycia tych świąt:
- Wychodząc z domu / mieszkania, pamiętajmy o wyłączeniu odbiorników energii elektrycznej (oprócz tych pracujących stale), zamknięciu gazu.
- Pamiętajmy o zamknięciu drzwi i okien w naszych domach / mieszkaniach, a w przypadku, gdy posiadamy alarm – należy go uaktywnić.
- Udając się w podróż, na święta, poprośmy sąsiadów / najbliższą rodzinę o zwracanie uwagi na nasze mieszkanie.
- Pozostawmy sąsiadom numery telefonów, pod którymi będziemy dostępni, a także kiedy będziemy wracać z powrotem do domu.
- Jeżeli jest to możliwe, starajmy się w tym okresie korzystać z komunikacji publicznej, co może znacznie skrócić czas dojazdu do nekropolii.
- Pamiętajmy, że osoby nieuprawnione, nie mogą parkować na miejscach wyznaczonych do parkowania dla osób niepełnosprawnych.
- Prosimy o zwracanie szczególnej uwagi na zmiany w organizacji ruchu na drogach, wprowadzone okresowo w rejonie cmentarzy.
- W godzinach wieczorowo – nocnych, bądź w warunkach pogodowych ograniczających widoczność, zwróćmy uwagę na pieszych poruszających się chodnikiem, bądź też poboczem.
- Należy stosować się do poleceń wydawanych przez Policjantów (lub funkcjonariuszy innych służb) pełniących służbę w rejonach nekropolii.
- Pamiętajmy, że w rejonach przystanków komunikacji publicznej, będzie występował zwiększony ruch pieszych. Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na pieszych – często osoby starsze, poruszających się do i z nekropolii, zwłaszcza w godzinach wieczorowo – nocnych (lub przy wystąpieniu niekorzystnych warunków pogodowych), gdy mamy do czynienia z ograniczoną widocznością.
- Udając się w rejon cmentarzy samochodem, należy zaparkować go w miejscach do tego wyznaczonych, oświetlonych. W przypadku braku wyznaczonego parkingu, należy parkować samochód w sposób nie naruszający przepisy prawa o ruchu drogowym.
- We wnętrzu zaparkowanych pojazdów, starajmy się nie pozostawić na widocznych miejscach żadnych przedmiotów wartościowych (np. telefonów komórkowych, radioodtwarzaczy samochodowych, bagaży, nawigacji samochodowej). Może to uchronić nas od „włamania do samochodu”.
- Opuszczając pojazd, sprawdźmy dokładnie czy dobrze zamknęliśmy drzwi i okna pojazdu.
- Dokumenty i kluczyki pojazdu, należy dobrze schować, aby nie narazić się na ich zagubienie lub kradzież.
- Wchodząc do pojazdu komunikacji zbiorowej, w większe skupisko osób (np. dworzec komunikacji zbiorowej, ale także cmentarz), pamiętajmy o przedmiotach (torebki, saszetki), które mamy przy sobie. Nie pozostawiajmy ich bez kontroli na grobach, alejkach, gdyż może to ułatwić „zadanie” złodziejom. Bardzo ważnym jest, aby były one zawsze zamknięte – zabezpieczone, najlepiej obrócone zapięciem do ciała i przytrzymywane (np. jak torebka) ręką od góry.
- Jeżeli w okresie Wszystkich Świętych, wybieramy się na cmentarz razem z dziećmi, zwracajmy na nie szczególną uwagę!
- W sytuacji zagubienia dziecka, zagubienia się osoby starszej – należy natychmiast powiadomić o tym fakcie funkcjonariuszy Policji – najbliższą jednostkę Policji!!!
Wydział Prewencji KWP w Krakowie