MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Uczniowie SOSW poznawali Europę

W roku szkolnym 2023/2024, 28 uczniów SOSW w Bochni uczestniczyło w projekcie “Z bryłką soli poznajemy Stary Ląd” realizowanym w ramach programu Erasmus+. Uczestnicy projektu odwiedzili Grecję, Rumunię i Czechy, gdzie poznawali historię i współczesne aspekty wydobycia soli oraz jej różnorodne zastosowania.
  • Grecja: Uczniowie odwiedzili Alikes, starożytne miejsce pozyskiwania soli z morza i poznali technologię odsalania wody morskiej.
  • Rumunia: Kluczowym punktem była wizyta w kopalni soli w Kaczyce, jednej z najstarszych w Europie, zbudowanej przez górników z Bochni i Wieliczki. Uczniowie zwiedzili kompleks turystyczny z podziemnym jeziorem, placem zabaw, boiskiem i basenami solankowymi, poznając rolę soli w gospodarce regionu.
  • Czechy: Uczniowie zwiedzili kopalnię srebra w Kutnej Horze, ucząc się o wymianie soli na srebro oraz o szerokim zastosowaniu soli od konserwacji żywności po kosmetykę i medycynę.

Podczas warsztatów uczniowie tworzyli kosmetyki na bazie soli, takie jak sole kąpielowe i peelingi, oraz przygotowywali kiszonki i przyprawy. Realizowali również projekty plastyczne, dokumentowali swoje doświadczenia oraz prezentowali Polskę.

Program obejmował także wycieczki do miast o dużym znaczeniu historycznym, takich jak Praga, Ateny, Saloniki oraz miasta rumuńskiej Bukowiny. Uczniowie poznawali kulturę, sztukę i religię swoich zagranicznych partnerów, ucząc się zwrotów w ich językach i nawiązując przyjaźnie.

Projekt “Z bryłką soli poznajemy Stary Ląd” znacząco przyczynił się do rozwoju uczniów, podnosząc ich samoocenę i umiejętności interpersonalne. Międzynarodowa współpraca edukacyjna w ramach Erasmus+ pokazała, jak ważne jest zrozumienie i akceptacja różnorodności kulturowej oraz współpraca w międzynarodowym środowisku.

__

Powiat Bocheński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *