MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

IV Brzeski Jarmark Wielkanocny

Po raz czwarty w Niedzielę Palmową na miejskim Rynku miał miejsce Brzeski Jarmark Wielkanocny zorganizowany przez burmistrza Brzeska Tomasza Latochę, Urząd Miejski, Miejski Ośrodek Kultury oraz Parafię pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła. Organizatorów wsparły jednostki OSP z Bucza, Mokrzysk i Poręby Spytkowskiej.

Jarmark tradycyjnie rozpoczęła msza św. poprzedzona poświęceniem przez księdza proboszcza Józefa Drabika wielkanocnych palm, z którym brzescy parafianie przybyli na Rynek. Po nabożeństwie na przykościelnym placu przeprowadzony został konkurs na największą i najpiękniejszą palmę, w którym na zwycięzców i większość uczestników czekały nagrody ufundowane przez Urząd Miejski.

W programie tegorocznego Jarmarku zachowano sprawdzone już punkty, które cieszą się od lat niezmiennym powodzeniem. Było więc wspólne, rodzinne malowanie dużych wielkanocnych jajek XXL, w rogu Rynku została ustawiona dla dzieci łańcuchowa karuzela, przed którą po każdym rozjaśnieniu na niebie ustawiały się natychmiast spora kolejka. Nowością były przyjęte z entuzjazmem Warsztaty Cukiernicze dla Dzieci prowadzone przez Monikę Domańską, szefową firmy Smakołyki od Moniki. Oraz konkurs na najpiękniejszą i najpyszniejszą babkę wielkanocną. Przede wszystkim jednak cały plac wypełniony został ponad 30 stoiskami obsługiwanymi przez lokalnych przedsiębiorców – producentów, restauratorów i handlowców, których ofertę znakomicie uzupełniały lokalne Koła Gospodyń Wiejskich. Po raz kolejny spełnił się najważniejszy cel, jaki przyświeca organizatorom.

Wielostronna satysfakcja

– Z jednej strony jest to stworzenie mieszkańcom okazji do dokonania przedświątecznych zakupów w jednym czasie i jednym miejscu, na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Ważny jest też element promocji lokalnych przedsiębiorców, których działalność ma przecież istotny wpływ na rozwój naszej gminy. Jest to też wymarzona okazja do towarzyskich spotkań, nawiązywania nowych kontaktów i znajomości – jednym słowem: szeroko rozumianej integracji. Dużą wagę przywiązujemy do oprawy całego wydarzenia. Dlatego wcześniej Rynek dekorujemy zgodnie z charakterem zbliżających się świąt. Jarmarkowi towarzyszy nastrojowa muzyka, a o samopoczucie mieszkańców dba cały sztab przyjaźnie do nich nastawionych organizatorów. Jest to wydarzenie, które finansują firmy uczestniczące w jarmarku. Wystawcy i sponsorzy. Można więc śmiało stwierdzić, że wszyscy razem wspólnie współorganizujemy ten jarmark. I wspólnie odczuwamy satysfakcję, że trud włożony w przygotowania doceniają ci, którzy tego dnia brzeski Rynek odwiedzają. To także jedna z wielu inicjatyw mających na celu promocję naszego miasta i tego wyjątkowego miejsca otoczonego ze wszystkich stron zabytkowymi kamienicami – mówi burmistrz Brzeska.

Ponad 30 stoisk

Prognozy na tę wyjątkową niedzielę nie były optymistyczne. Dlatego organizatorzy tak zaprojektowali „architekturę” jarmarcznego Rynku, aby bez przeszkód zrealizować wszystkie plany w całości. Długa, prostokątna wiata skryła w całości wszystkie pisanki XXL, więc wspólne ich malowanie mogło przebiegać bez najmniejszych zakłóceń. Każde z ponad 30 stoisk było zadaszone, toteż można było do woli eksponować potrawy i wypieki świąteczne, wędliny, miody, przyprawy, a także ozdoby wielkanocne, stroiki, wiklinowe kosze i wszystko, co wiąże się z nadchodzącymi świętami. Zmarznięci mogli ogrzać się przy gorących napojach, zajadając się ciepłymi posiłkami. W końcu deszcz się poddał, przeniósł daleko poza Brzesko i druga część Jarmarku Wielkanocnego przebiegała już w sprzyjającej aurze.

Wielkanocne babki

Po raz pierwszy został zorganizowany Konkurs na Babkę Wielkanocną (najpiękniejszą i najpyszniejszą), w którym uczestniczyło pięć Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie gminy Brzesko – z Jasienia, Okocimia, Poręby Spytkowskiej, Wokowic i Sterkowca. Babki zostały przetestowane przez komisję konkursową w składzie: burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, Monika Domańska (Smakołyki od Moniki), Mateusz Tekiela (Restauracja Rzym) i Fili Oskar (przedstawiciel konsumentów). Ocenie poddane zostały smak, wygląd, zapach i konsystencja. Najwyżej oceniony został wypiek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Sterkowca, które otrzymało czek na 500 złotych ufundowany przez Urząd Miejski w Brzesku. Pieniądze zostaną przeznaczone na działalność statutową koła. To nie jest pierwszy kulinarny sukces pań ze Sterkowca, które – przypomnijmy – w 2022 roku zajęły pierwsze miejsce w Powiatowym Konkursie „Bitwa Regionów”. Godne podkreślenia jest to, że stowarzyszenie powstało stosunkowo niedawno. Założone zostało dopiero w 2019 roku i niejako z marszu zaczęło wywierać istotny wpływ na życie i integrację mieszkańców tej miejscowości, która w 2022 roku świętowała też triumf w Gminnym Turnieju Sołectw o Puchar Burmistrza. Wróćmy jednak do tegorocznego konkursu wielkanocnych babek. Nagrody finansowe otrzymały także KGW z Okocimia (drugie miejsce) oraz KGW Pozytywnie Zakręceni z Jasienia (trzecie miejsce).

__

Brzesko.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *