MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Wstępne podsumowanie burzowego weekendu na terenie powiatu brzeskiego

W dniu 26 sierpnia od godziny 14:32 po przejściu silnego frontu burzowego zostało zrealizowanych 284 zdarzeń. Następnego dnia wpływały kolejne informacje związane z powalonymi drzewami utrudniającymi komunikacje drogami publicznymi.

Łącznie odnotowano na terenie powiatu ponad 300 interwencji. Największa ilość zdarzeń miała miejsce na terenie Gminy Czchów gdzie strażacy interweniowali blisko 150 razy.

Doszło do uszkodzenia blisko 60 dachów budynków w tym w 9 budynkach dachy zostały zerwane w całości. Pozostałe zgłoszenia dotyczyły powalonych drzew na szlaki komunikacyjne oraz budynki. Uległy uszkodzeniom linie energetyczne powodujące braki w dostawie prądu dla kilku tysięcy odbiorców. Na terenie Gminy Czchów dodatkowo ściągnięto agregat prądotwórczy z JRG1 Nowy Sącz do zasilenia pompowni wodnej w celu częściowego zaopatrzenia mieszkańców w wodę pitną.

Dodatkowo konieczne było dostarczanie agregatów prądotwórczych w celu podtrzymania pracy aparatury medycznej, realizowano również wypompowywanie wody z zalanych pomieszczeń.

W sobotę w godzinach nocnych w Czchowie oraz w niedziele w Brzesku odbyły się posiedzenia sztabu zarządzania kryzysowego z udziałem wojewody małopolskiego Ryszarda Pagacza, starosty brzeskiego Andrzeja Potępy oraz wójtów i burmistrzów z terenu powiatu w spotkaniu uczestniczył z ramienia Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku z-ca komendanta st. bryg. Andrzej Kufta oraz naczelnik wydziału operacyjnego. Tereny objęte skutkami nawałnicy wizytował oraz uczestniczył w niedzielnym spotkaniu z-ca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Paweł Żaba.

W związku z wystąpieniem znacznej ilości zdarzeń w sobotę na terenie Gminy Czchów w usuwaniu skutków nawałnic uczestniczyły zastępy OSP KSRG z gmin Brzesko, Dębno, Szczurowa, Gnojnik i Iwkowa. W sobotę oraz w niedziele dodatkowo wzmocniono obsady osobowe funkcjonariuszy KP PSP w Brzesku.

Opracowanie – mł. kpt. Dominik Machał

Zdjęcia – KP PSP Brzesko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *