MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Pierwszy przypadek zakażenia legionellą w Małopolsce odnotowano w powiecie brzeskim!

Odnotowano pierwszy w województwie małopolskim przypadek zakażenia bakterią Legionella. Pacjentka jest podopieczną ośrodka opieki w Gnojniku. Obecnie kobieta w stanie ciężkim przebywa na oddziale intensywnej terapii w Szpitalu Powiatowym w Brzesku.

W domu spokojnej starości, którego podopieczną jest pacjentka zakażona legionellozą, wzmożony został nadzór medyczny i sanitarny. Wydaje się, że sytuacja jest opanowana – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Legionelloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.

Legionellą nie można się zarazić od człowieka ani pijąc wodę, w której znajduje się bakteria. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania aerozolu, który powstał ze skażonej wody.

Główny Inspektor Sanitarny polecił wszystkim jednostkom Państwowej Inspekcji Sanitarnej wzmocnienie nadzoru nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego wody przez zarządzających wodociągami i instalacjami wodnymi. Dotyczy to także obiektów takich jak szpitale czy domy pomocy społecznej.

__

Źrodło: PAP

One thought on “Pierwszy przypadek zakażenia legionellą w Małopolsce odnotowano w powiecie brzeskim!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.