ad2
ad2
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Święto szachów w Mokrzyskach

Szczepan Czernecki z Jadownik i Radosław Lechowicz z Brzeska zwyciężyli w XIX Memoriale Stanisława Migdała – turnieju szachowym rozegranym tradycyjnie w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Mokrzyskach.

Zawody zorganizowane zostały przez Urząd Miejski w Brzesku, sołtysa Mokrzysk Kamila Trąbę oraz Miejski Ośrodek Kultury. Wydarzeniu, w którym uczestniczyło 54 młodych szachistek i szachistów z gminy Brzesko, patronował burmistrz Tomasz Latocha. Memoriał Stanisława Migdała po kilkuletniej przerwie powrócił do kalendarza cyklicznych wydarzeń sportowych organizowanych w gminie Brzesko. Frekwencja podczas Memoriału była imponująca. W budynku mokrzyskiego GOSiR zgromadziło się ponad 100 osób, bo młodym szachistom towarzyszyli ich opiekunowie. Miła, wręcz rodzinna atmosfera sprawiła, że już sam udział w turnieju, niezależnie od wyników, był dla wszystkich ogromną satysfakcją. Tym bardziej, że obok głównych nagród na każdego uczestnika czekały atrakcyjne upominki. Wręczali je burmistrz Brzeska Tomasz Latocha oraz sołtys Mokrzysk Kamil Trąba.

– Szachy to sport mający bardzo duży wpływ na rozwój intelektualny.  Uczy cierpliwości, zmysłu taktycznego i logicznego myślenia. Wyzwala też pozytywne emocje, jakie towarzyszą każdej innej dyscyplinie sportowej. Konsekwentnie wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego oraz Miejskiego Ośrodka Kultury prowadzimy działania na rzecz popularyzacji tej dyscypliny w naszej gminie. Praktycznie już w każdej szkole organizowane są regularne szachowe zajęcia, w których uczestniczy coraz więcej dzieci i młodzieży. Małopolska od wielu dziesięcioleci zalicza się do ścisłej czołówki krajowej w szachach. Chcemy, aby i gmina Brzesko miała znaczący udział w tych osiągnięciach. W pierwszej kolejności realizujemy jedno z podstawowych zadań każdej gminy wynikające z ustawy o samorządach, czyli stwarzanie warunków do sportowego rozwoju naszych mieszkańców – podsumowuje Tomasz Latocha.  

Najmłodsi uczestnicy turnieju to 7-letnia Weronika Baniak i jej rówieśnik Dawid Koczwara – oboje z Jasienia. Najlepsze wyniki wśród dziewcząt osiągnęły Jagoda Kubiczek z Mokrzysk (grupa A) oraz Liliana Lechowicz z Brzeska (grupa B).

Sędzią głównym zawodów był Mariusz Klimczak, mający spore zasługi na rzecz upowszechniania szachów w gminie Brzesko. Do pomocy, w charakterze sędziów rundowych, zaprosił dwie młode szachistki, mające już spore sukcesy sportowe. Zaledwie 20-letnia Magdalena Budkiewicz dwa lata temu zdobyła tytuł Mistrzyni Polski U-18 w szachach klasycznych. Niewiele od niej młodsza Zuzanna Nowak ma w swoim dorobku brązowy medal Mistrzostw Polski U-14 w szachach szybkich. Obie reprezentują klub Goniec Staniątki. W organizację turnieju zaangażowanych było wiele osób z Jadwigą Brzózką i Iwoną Tomasik na czele.

Tymczasem już 25 marca wystartuje pierwsza edycja Brzeskiej Ligi Szachowej, czyli cyklu turniejów, w których mogą wziąć udział wszyscy szachiści z gminy Brzesko, bez względu na wiek.

W imieniu organizatorów i uczestników zawodów burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, sołtys Mokrzysk Kamil Trąba oraz dyrektor MOK Ewelina Stępień złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze na grobie patrona turnieju – śp. Stanisława Migdała. WP

WYNIKI

Rocznik 2005-2009 (grupa A)

1.Szczepan Czernecki (Jadowniki)

2.Karol Cichostępski (Brzesko)

3.Paweł Orzeł (Mokrzyska)

4.Jan Janicki (Poręba Spytkowska)

5.Kacper Węgrzyn (Mokrzyska)

6.Kamil Grzesik (Poręba Spytkowska)

7.Łukasz Michałek (Bucze)

8.Oskar Klęk (Brzesko)

9.Patryk Gałek (Mokrzyska)

10.Julian Samek (Poręba Spytkowska)

 

Rocznik 2010 i młodsi (grupa B)

1.Radosław Lechowicz (Brzesko)

2.Jakub Kraj (Szach-Mat Brzesko)

3.Adam Kulig (Poręba Spytkowska)

4.Filip Wróbel (Poręba Spytkowska)

5.Wiktor Michałek (Okocim)

6.Dominik Sarlej (Szach-Mat Brzesko)

7.Iwo Kasperski (SP 1 Brzesko)

8.Liliana Lechowicz (Brzesko)

9.Dawid Michałek (Okocim)

10.Oktawia Mikos (Brzesko)

__

Brzesko.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.