MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Oficjalny odbiór tężni w Brzesku

W krótkim czasie wybudowana została pierwsza w gminie Brzesko tężnia solankowa. Koszt inwestycji wyniósł  385 733,57 złotych. Na wykonanie zadania Urząd Miejski pozyskał dofinansowanie z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach programu „Małopolskie Tężnie Solankowe” w wysokości 175 911 złotych. Po stronie brzeskiego samorządu koszty inwestycji to 209 822,57 zł. 

Oficjalny odbiór „angielskiej” tężni wybudowanej na terenie Gminnego Parku Wypoczynku i Rekreacji (położonego na pograniczu osiedli Kopaliny-Jagiełły i Kościuszki-Ogrodowa) miał miejsce w piątek, 25 listopada. Uczestniczyły w nim członek Zarządu Województwa Małopolskiego Marta Malec-Lech, radna wojewódzka Anna Mikosz oraz przewodnicząca Zarządu Osiedla Kopaliny-Jagiełły Barbara Borowiecka, a także burmistrz Brzeska Tomasz Latocha.

Prace budowlane rozpoczęły się w czerwcu i trwały niecałe pół roku. Obiekt czynny był już przez kilka dni. Jego regularne funkcjonowanie rozpocznie się na dobre pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku. Już teraz wiadomo, że tężnia będzie ogólnie dostępna, bezpłatna i dostosowana do osób niepełnosprawnych.

– Uruchomienie tężni będzie mieć kolosalne znaczenie dla poprawy warunków życia naszych mieszkańców. Brzesko jest miastem, w którym występuje duże zanieczyszczanie powietrza. Wprawdzie mieszkańcy systematycznie wymieniają przestarzałe piece węglowe na nowe ekologiczne, jednak na efekty trzeba będzie jeszcze poczekać. Aktualnie w centrum miasta przez siedem miesięcy w roku przekraczane są dopuszczalne normy pyłów PM 2,5, a przez cztery miesiące normy pyłów PM 10. Wybudowana przez nas inhalatornia to szansa na maksymalne zniwelowanie szkodliwych skutków tych zanieczyszczeń – mówi burmistrz Brzeska Tomasz Latocha – Tężnia będzie też sprzyjać integracji społecznej, szczególnie dla osób samotnych, których do wyjścia z domu zachęcą prozdrowotne właściwości tego miejsca.

Najbardziej narażeni na szkodliwe działanie tych zanieczyszczeń na jakość zdrowia są ludzie starsi i najmłodsi. W Brzesku grupa mieszkańców, którzy przekroczyli 60. rok życia, to aż 25 procent społeczeństwa.

Tylko na terenie dwóch osiedli, na granicy których powstała tężnia, zamieszkuje 6 736 osób, z czego 1 792 to seniorzy w wieku powyżej 60 lat. Aktualnie najbliższe inhalatornie znajdują się w Bochni (13 kilometrów od Brzeska), Ciężkowicach (45 km), Iwkowej (22 km) i Wieliczce (45 km). Korzystanie z tych obiektów wymaga dojazdu własnym środkiem transportu lub środkami komunikacji publicznej. Dla większości mieszkańców gminy Brzesko jest to nieopłacalne. Korzystanie z nich wiąże się też z kłopotliwym poświęceniem długiego czasu.

___

Brzesko.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *