473006107_1138397174953001_3237100244137971928_n
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
Projekt bez nazwy (3)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Ach, co to był za festiwal…!

W dniach 18-19 listopada 2022 roku w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku odbywał się Festiwal Robotyki i Programowania. Na kilkunastu stanowiskach w hali gimnastycznej były prezentowane kierunki kształcenia takie jak: technik elektryk, technik mechatronik, technik programista, technik informatyk, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik geodeta, kierowca pojazdów samochodowych, którego firmował czerwony fiat 126p  oraz oferty pracy, połączone z charakterystyką działalności najbardziej liczących się zakładów pracy regionu, takich jak: Bohle Gruppe, CANPACK S.A Fabryka Puszek Napojowych Brzesko, Carlsberg Polska,  IGLOO Sp. z oo i MILOO – Electroniks Sp. z oo, MABUCHI MOTOR Poland sp. z oo,  PROSTER.

Celem przedsięwzięcia – jak informuje dyrektor ZSTiB Jerzy Soska – jest promocja szkoły i oferowanych kierunków kształcenia oraz zacieśnienie współpracy z wiodącymi zakładami pracy. „Jest to także potrzeba chwili. Należy bowiem sobie uświadomić, że współczesny świat jest pełen rozwiązań z zakresu automatyki i robotyki, przykładem inteligentny dom, drzwi, okna, otwierane za pomocą pilota, system monitoringu czy ochrony, kierowany zdalnie, robot, koszący trawę, samochód pełen elektroniki, w medycynie – roboty wykorzystywane do przeprowadzenia skomplikowanych operacji. Młodzież należy przygotować do tego typu rozwiązań i nauczyć sprawnego posługiwania się narzędziami, które daje współczesna cywilizacja. Nowe technologie i innowacje są szansą rozwoju dla naszego kraju” – konkluduje dyrektor Soska. Zgadza się z nim Piotr Poręba, przedstawiciel Szkoły Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie. „Chodzi o kształcenie politechniczne” – dodaje. „Informatyki można już uczyć w klasach 1-3 szkoły podstawowej, wykorzystując naturalną ciekawość dziecka, zainteresowanie nowościami, kreatywność, a przez to kształtować wyobraźnię przestrzenną, tak niezbędną do dalszej edukacji”.

W pierwszym dniu festiwalu szkołę odwiedziło ok. 600 uczniów ósmych klas szkół podstawowych regionu wraz z nauczycielami. Byli oni oprowadzani przez starszych kolegów z ZSTiB. Chętnie zatrzymywali się przy stoiskach, gdzie np. mechatronicy pokazywali robota Kawasaki i linię produkcyjną, ukazującą proces segregowania, elektrycy – mierniki prądu, woltomierz, amperomierz, falownik, który regulował prędkość silnika, oscyloskop, służący do mierzenia parametrów prądu, zasilacz regulowania prądu stałego. Informatycy „bawili” się robotem złożonym z klocków Lego, a u programistów można było spróbować znaleźć wyjście z labiryntu, obliczyć funkcję kwadratową oraz dokonać zakupów na testowej stronie internetowej. Z kolei na stoisku hotelarskim „czynna” była recepcja, a uczniowie klas gastronomicznych serwowali pyszne gofry oraz chleb ze smalcem i ogórkiem.

„Czy woda przewodzi prąd elektryczny?” i dlaczego gdy do zbiornika z wodą dosypiemy sól, to żarówka świeci? – takie i inne pytania zadawali nasi uczniowie zainteresowanym młodszym kolegom, a nauczyciel fizyki Marcin Madej objaśniał zjawisko indukcji elektromagnetycznej czy prądów wirowych. Chętni mogli sprawdzić przepływ iskry pomiędzy sobą, wykorzystując maszynę elektrostatyczną.

Oblegane były również stanowiska zakładów pracy, zwłaszcza przez uczniów starszych klas naszej szkoły i maturzystów, którzy poszukiwali ofert pracy i dopytywali o szczegóły zatrudnienia.

Swoje podwoje dla uczniów szkół podstawowych otworzyły też warsztaty szkolne, gdzie prezentowano pozostałe kierunki kształcenia i pracownie, w tym nową – salon fryzjerski. Ósmoklasistów oprowadzały uczennice klas hotelarskich.

W pracowni hotelarskiej, przygotowanej na podjęcie gości przez uczniów pod czujną opieką nauczycieli: Sylwii Mleczko-Fikas i Bożeny Tlałki serwowano pyszną kawę i herbatę. Goście i gospodarze byli zaproszeni na wykwintny poczęstunek – efekt pracy  uczniów klas gastronomicznych i nauczycieli: Sylwii Smagi-Olchawy, Agnieszki Kornaś, Jolanty Jaworskiej, Magdaleny Cholewy.

W drugim dniu Festiwalu Robotyki i Programowania – w sobotę, stoiska festiwalowe odwiedzili mieszkańcy Brzeska i okolic, rodzice z dziećmi, być może przyszłymi uczniami ZSTiB. Dla najmłodszych były przygotowane nadmuchiwane atrakcje, strefy aktywności, można też było wylosować cenne nagrody, ufundowane przez Igloo i Miloo Elektronics.

Była okazja do rozmowy z pracodawcami i  zapoznania się ze specyfiką zakładów pracy.

Aleksandra Pukal z firmy PROSTER zaprezentowała robota edukacyjnego Astorino, rozdzielnicę oraz drukarkę 3D. „Rozwijamy się w automatyce i robotyce, ponieważ to jest przyszłość przemysłu ze względu na braki w zasobach ludzkich i większą efektywność pracy” – stwierdziła.

Carlsberg Polska pokazała system sterowania wizualizujący proces produkcyjny, elementy automatyki, wykorzystujący przetworniki ciśnienia, przetworniki temperatury, manometr. O zakładzie opowiadali  Marcin Turlej, Dariusz Roman, Tomasz Kaczmarek, Sandra Samorajczyk.

Z kolei CANPACK FPN Brzesko wyświetlał film, pokazujący proces produkcyjny i halę produkcyjną, każdy chętny mógł wziąć okulary VR i uczestniczyć w symulacji pracy operatora. Ta możliwość wirtualnego ustawiania Bodymaker’a na produkcji puszek cieszyła się dużym zainteresowaniem. O produkcji i możliwościach zatrudnienia opowiadała Małgorzata Ćwiok – HR Manager Canpack oraz Marcin Słupski – koordynator World Class Manufacturing (WCM). Natomiast Paweł Wiśnioch z Fundacji na rzecz odzysku opakowań aluminiowych Recal przekonywał, że każda puszka jest cenna. Promował recykling poza domem. Wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił w wirtualnej grze zręcznościowej i  wrzucać puszki do kosza.

Firmę BOHLE Gruppe z Rzezawy reprezentowali Piotr Legutko, Bartłomiej Chołda,  Damian Legutko. Zajmuje się ona produkcją oraz montażem elementów izolacji termicznej, służących ocieplaniu rurociągów w elektrowniach, zapobiegających w ten sposób utracie ciepła. Pokazywali również działanie kamery termowizyjnej.

Na rynkach światowych znana jest Mabuchi Motor z Bochni. Jest to japoński producent małych silników elektrycznych. Co 2 sekundy z taśmy montażowej schodzi kolejny silniczek. Wykorzystywane są one w samochodach do blokady kierownicy, regulacji foteli, zagłówków, blokady drzwi. Do pracy w Mabuchi Motor zachęcały Elżbieta Bankiewicz i Ewelina Ziemba-Termanowska.

Tłumy oblegały stanowisko IGLOO sp. z oo. Uwagę zawracała replika samochodu Renault, którym jeździł tragicznie zmarły kierowca rajdowy Janusz Kulig.  Zakład istnieje na rynku od 36 lat, od 1986 roku produkuje urządzenia chłodnicze. Tadeusz Wnęk – pełnomocnik zarządu ds. jakości i  absolwent naszej szkoły wyjaśniał, że obecnie firma do urządzeń chłodniczych dopasowuje agregaty inwertorowe, ograniczające zużycie energii o 40% , od 2020 roku promuje polskie pompy ciepła powietrze-woda typu monoblok, która pobiera energię do ogrzewania nawet przy niskich temperaturach. Z IGLOO współpracuje MILOO Electronics, istniejąca od 20 lat, producent elektroniki i oświetlenia w technologii LED. Rafał Brzegowy – kierownik produkcji zapewniał, że firma wykonuje kompleksowe usługi od pomysłu, w oparciu o prace projektowe w laboratorium – do realizacji. Montuje się podświetlenie urządzeń chłodniczych do biur, handlu, hal produkcyjnych, magazynowych, również oświetlenie uliczne.

Dyrektor ZSTiB Jerzy Soska bardzo ceni  współpracę z w/w zakładami pracy. W szkole powstały klasy patronackie, przedsiębiorcy umożliwiają naszym uczniom odbycie praktyk w swoich zakładach pracy, najzdolniejszym fundują stypendia.

Fundusz stypendialny, przeznaczony na kursy programowania dla dziewcząt, od 3 lat funkcjonuje jako jeden z priorytetów działalności Koła Gospodyń Miejskich Brzeszczanki, które również pojawiło się podczas festiwalu w naszej szkole. Katarzyna Pacewicz Pyrek
i Marta Hejnar pozyskują fundusze ze zbiórek publicznych, od sponsorów funduszu feministycznego FEM FUND. Jedną ze stypendystek jest uczennica ZSTiB – Iza.
Właśnie podczas festiwalu dwie uczennice szkoły podstawowej wzięły udział w zabawie organizowanej przez „Brzeszczanki” w nagrodę otrzymując nieodpłatny kurs programowania.
Naukę przez zabawę oferowali również najmłodszym przedstawiciele firmy Bricks4Kidz
z Brzeska i Bochni.

Na festiwalu była obecna uczelnia – Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie (dawniej Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa). Dr inż. Robert Wilgat – kierownik Katedry Elektroniki, Telekomunikacji i Mechatroniki zachęcał do podjęcia studiów na Wydziale Politechnicznym, oferującym takie kierunki jak: automatyka i robotyka, informatyka, elektrotechnika, elektronika i telekomunikacja, inżynieria materiałowa, mechatronika, technologia chemiczna. Tarnowska uczelnia cieszy się sporym zainteresowaniem naszych absolwentów ze względu na atrakcyjne kierunki i łatwy dojazd z Brzeska.

Dwudniowy Festiwal Automatyki i Robotyki był możliwy dzięki współpracy ZSTiB ze StowarzyszeniemBe Active”. Jest to organizacja non-profit zajmująca się promocją aktywności sportowej, patriotycznej i kulturalnej wśród mieszkańców Małopolski.
Do wydarzeń, które zorganizowali należy: Bieg Pamięci w Brzesku – Słotwinie, recitale Huberta Zapióra – brzeskiego śpiewaka operowego, związanego z Komische Opera w Berlinie, cykl Brzeskich Koncertów Sakralnych, Piknik Wojskowy, połączony z otwarciem największego muralu patriotycznego w Małopolsce. 27 grudnia 2022 stowarzyszenie planuje po raz kolejny uczcić obchody rocznicy powstania wielkopolskiego (27 XII 1918-16 II 1919), jednego z nielicznych zwycięskich zrywów Polaków.

Seweryn Kozub – prezes zarządu Stowarzyszenia „Be Active” obserwując potencjał szkoły zaproponował dyrektorowi Jerzemu Sosce organizację przedsięwzięcia, skierowanego do mieszkańców Brzeska i Małopolski, którego celem jest połączenie oferty edukacyjnej z ofertą pracy w lokalnych zakładach. Była to też okazja do nauki przez zabawę dla młodszych dzieci. Stowarzyszenie pozyskało grant w ramach otwartego konkursu ofert pod nazwą „Małopolska – postaw na edukację 2”. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego. Honorowy patronat objęli: Marta Malec-Lech – członek zarządu województwa małopolskiego i Andrzej Potępa – starosta brzeski. Przedstawiciele „Be Active” Seweryn Kozub i Łukasz Pasierb wyrazili uznanie i podziw dla możliwości organizacyjnych szkoły oraz obsługi hotelarsko-gastronomicznej. Swoje podziękowanie złożyli na ręce dyrekcji szkoły na czele z Jerzym Soską oraz kadrze pedagogicznej i uczniom ZSTiB, zaangażowanym w przygotowanie przedsięwzięcia.

Dyrektor Soska docenia ogromny wkład pracy nauczycieli i uczniów, biorących udział w organizacji wydarzenia i zapowiedział kontynuację Festiwalu Robotyki i Programowania w następnych latach.

 

Anna Skoczek

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *