MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Separator osocza działa już w bocheńskim szpitalu

Do Szpitala Powiatowego w Bochni trafiło urządzenie do poboru osocza od ozdrowieńców po Covid-19. Takie osocze zawiera przeciwciała, które wspomagają leczenie ciężkich przypadków. Mieszkańcy Bocheńszczyzny, od najbliższego czwartku nie będą musieli jechać już do Krakowa, gdyż będą się mogli zgłosić do Rejonowego Punktu Krwiodawstwa w bocheńskiej lecznicy. Separator jest jednym z pięciu tego typu urządzeń, które na obecną chwilę działają na terenie Małopolski.

Cieszę się, że moje starania o pozyskanie do Bochni separatora do poboru osocza przyniosły efekt – mówi Stanisław Bukowiec. – Według zapewnień dyrekcji Narodowego Centrum Krwi oraz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – podobne urządzenia trafią w najbliższym czasie do kilku kolejnych placówek terenowych. Dzięki temu ozdrowieńcy będą mogli w szybki i sprawny sposób oddać ten cenny lek, aby ratować zdrowie i życie chorych na koronawirusa. Wszyscy ozdrowieńc y – mieszkańcy powiatu bocheńskiego, brzeskiego, proszowickiego i wielickiego, którzy będą chcieli pomóc innym, będą mogli to zrobić w centrum krwiodawstwa mieszczącym się w bocheńskim  szpitalu. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w pozyskanie separatora, szczególnie dyrektorowi krakowskiego RCKiK – Łukaszowi Gulińskiemu – dodaje poseł.

Pobranie osocza przy użyciu separatora osoczowego polega na rozdzieleniu pobranej wstępnie krwi pełnej na część komórkową i osocze. Osocze trafia do pojemnika w separatorze, a reszta krwi wraca z powrotem do krwiobiegu dawcy. Urządzenie to w ciągu 40 minut potrafi przygotować 600 mililitrów osocza w trzech dawkach dla trzech pacjentów. Podczas gdy przy pobieraniu krwi pełnej od ozdrowieńca można uzyskać tylko jedną dawkę.

W ostatnim czasie, mogliśmy usłyszeć wiele apeli o pilne oddawanie osocza dla osób które ciężko przechodzą zakażenie. Dzięki temu , że separator trafił do naszego szpitala, możemy pomóc nie tylko szybciej ale również większej ilości potrzebujących. Warto zaznaczyć, że jeden pacjent może oddać osocze trzy razy, oczywiście z zachowaniem odpowiednich odstępów czasowych. Natomiast to osocze może pomóc aż 9 potrzebującym – wyjaśnia starosta Korta.

Rejonowy Punkt Krwiodawstwa znajduje się w Szpitalu Powiatowym w Bochni. Aby umówić się na oddanie osocza należy zadzwonić pod numer tel. 14 612 52 71, w godz. 07.15 – 11.30.

Dyrekcja Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie zachęca jednocześnie, nie tylko ozdrowieńców, ale także wszystkie osoby zdrowe, do oddawania pełnej krwi, która jest niezastąpionym lekiem ratującym życie!

 

sk

Powiat Bocheński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *