Bezpieczne dziecko na wakacjach

Wakacje to czas beztroski i szalonej zabawy. Wysokie temperatury sprawiają jednak, że z pozoru bezpieczne place zabaw, wesołe miasteczka bądź sprzęty znalezione na podwórku  stają się zagrożeniem dla twojego dziecka.

PLAC ZABAW

Podczas wizyty na placu zabaw maluchy z radości wskakują do wnętrza metalowego tunelu, łapią za uchwyty czy zjeżdżają na długiej zjeżdżalni. Jednak rozgrzana część, której dotknie się dziecko, może skutkować bolesnym oparzeniem rąk, przedramion, a nawet całego ciała. W podobny sposób należy uważać na metalowe części ławek, huśtawek czy drążków, które są ulubionymi elementami zabawy na świeżym powietrzu.

Warto wiedzieć, że szybko nagrzewają się elementy ciemne oraz chropowate, natomiast jasne, świecące, wypolerowane odbijają światło i w związku z tym wolniej się nagrzewają.

Często place zabaw wyposażone są w sprzęty plastikowe, ale i te potrafią się mocno nagrzać, a dziecko znajdujące się w jego wnętrzu zbyt długo może się przegrzać. Takie tunele są jak zamknięte puszki, nie przewiewne i duszne.

DMUCHAŃCE

W sezonie wakacyjnym, miasta oferują szereg imprez plenerowych i festynów. Podczas każdej z takich imprez jedną z atrakcji są wielkie dmuchane zjeżdżalnie. Dla dziecka to przestrzeń do szalonej zabawy, ale i ona niesie ze sobą szereg niebezpieczeństw.  Podczas jednego z festynów na Pomorzu dmuchana zjeżdżalnia została przewrócona przez silny wiatr, w efekcie czego cała konstrukcja runęła na ziemię i przygniotła czwórkę dzieci.

Silny wiatr może przynieść wymierny skutek, ale słońce może być równie niebezpieczne. Upał oraz promienie słoneczne otulające całą zjeżdżalnię sprawiają, że materiał z którego jest wykonana nagrzewa się do wysokich temperatur, a zjeżdżające dziecko ulega poparzeniu.

PAMIĘTAJ!

Dlatego aby uniknąć podobnych sytuacji pamiętaj, aby sprawdzić ile osób zajmuje się obsługą urządzenia, czy dmuchańce są odpowiednio zabezpieczone oraz czy ilość dzieciaków na zjeżdżalni nie jest zbyt wysoka. Kiedy jednak upał przekracza wszelkie normy, a promienie słoneczne ,,sięgają” całej zjeżdżalni lub wieje mocny wiatr – zrezygnuj!

Wychodząc z dzieckiem na spacer w upalny dzień, pamiętaj o tym, aby wziąć ze sobą dużą butelkę wody (w upalne dni napoje warto trzymać w termoizolacyjnych torbach, dzięki temu wolniej będą się nagrzewać), by zaspokoić pragnienie dziecka, ale także, by co jakiś czas schładzać nią malucha. Pamiętaj również o kremach z filtrem, czapce z daszkiem lub kapeluszu, a także o okularach przeciwsłonecznych.

ESSlider


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *