MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Zielony Tydzień w gminie Brzesko

W pierwszym tygodniu czerwca uczniowie młodszych klas w trzech szkołach podstawowych – w Porębie Spytkowskiej, Jasieniu i Szczepanowie – uczestniczyli w zajęciach profilaktyczno-edukacyjnych zorganizowanych przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Brzesku. Tematem przewodnim tych spotkań było oszczędzanie wody.

Profilaktyczne akcje proekologiczne wśród dzieci i młodzieży są prowadzone przez Urząd Miejski praktycznie nieustannie przez cały rok, jednak zawsze ich punkt kulminacyjny następuje w okresie wiosennym. Termin prelekcji zatytułowanych „Oszczędzaj wodę” został ustalony nieprzypadkowo. 5 czerwca w niemal stu krajach obchodzony jest Światowy Dzień Środowiska, który został ustanowiony 52 lata temu. W tym roku, w ramach obchodów tego święta, szczególny nacisk położony jest na kwestie renaturyzacji gruntów, pustynnienia i odporności na suszę.

Edukacyjne zajęcia przygotowane dla dzieci z brzeskich szkół składają się z prezentacji krótkich filmów animowanych, opatrzonych przystępnym komentarzem. Panie z Urzędu Miejskiego zwracają uwagę swoich słuchaczy na sposoby oszczędzania wody, na przykład wykorzystując wody deszczowe. Przestrzegają też, do czego prowadzi nieracjonalna gospodarka wodna, która w połączeniu ze zmianami klimatycznymi niesie za sobą sporo zagrożeń. Ponieważ zbliżają się wakacje, osobny rozdział poświęcony był zasadom bezpieczeństwa podczas korzystania z akwenów wodnych.

W czasie spotkań uczniowie mogli wykazać się inwencją, rozwiązując wspólnie zagadki, quizy i krzyżówki. Najbardziej aktywni otrzymywali w nagrodę upominki i gadżety ufundowane przez Urząd Miejski, który sfinansował również zakup kwiatków rozdawanych wszystkich dzieciom. Te kwiatki to celozje, których nowi opiekunowie w ramach codziennych obowiązków będą o nie dbać, podlewając je między innymi tylko deszczówką. W ten sposób będą zawsze pamiętać o przesłaniu, jakie niosły za sobą te prelekcje.

Każda szkoła, w której odbywały się zajęcia, legitymuje się certyfikatem potwierdzającym udział w tej pożytecznej akcji, która na tym jednym tygodniu się nie kończy. Już wkrótce specjalne lekcje proekologiczne zostaną przeprowadzone w pozostałych placówkach.

Galeria zdjęć <<<<

__

Brzesko.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *