MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

III Manewry Pierwszej Pomocy dla MDP – Biesiadki 2024

W dniu 18 maja 2024 r. jednostka OSP Biesiadki przeprowadziła III Manewry Pierwszej Pomocy dla 16 drużyn MDP. W trakcie ich realizacji zawodnicy mieli do wykonania 4 zadania w ramach których udzielali pomocy medycznej osobom poszkodowanym.

Zadanie nr 1 pn. “Teściowa” Tam zawodnicy mieli za zadnie udzielić pomocy dziecku które źle się poczuło po ugryzieniu przez węża. W trakcie działań dochodziło u niego do drgawek i finalnie do zatrzymania krążenia. W ramach podgrywki jeden z kolegów poszkodowanego na widok całego zajścia zadławił się jabłkiem i również wymagał wdrożenia czynności ratowniczych.

 

Zadanie nr 2 pn. “Fernando” odbywało się w sadzie gdzie rozjuszony byk zaatakował rolnika. W chwili przybicia ratowników byk był już zamknięty natomiast na trawie leżał mocno poturbowany mężczyzna z licznymi obrażeniami zagrażającymi życiu. Tutaj zawodnicy musieli podzielić się zdaniami i w jak najkrótszym czasie zatamować masywne krwawienia z dwóch okolic ciała a następnie odnaleźć i zabezpieczyć inne mniej zagrażające życiu obrażenia i zadbać o komfort termiczny poszkodowanego.

 

Zadanie nr 3 pn. “Elektryk po zdalnym nauczaniu”. Zawodnicy po dotarciu i sprawdzeniu bezpieczeństwa mieli udzielić pomocy mężczyźnie u którego doszło do nagłego zatrzymania pracy serca spowodowanego najprawdopodobniej porażeniem prądem. Po rozpoczęciu wysokiej jakości uciskania klatki piersiowej, wdrożeniu wentylacji i użyciu automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED u poszkodowanego dochodziło do powrotu funkcji życiowych. Kolejnym celem zadnia było zabezpieczanie oparzenia elektrycznego na dłoni i ułożeniu poszkodowanego w pozycji bocznej.

 

Zadanie nr 4 pn. “Kibic”. Tam zawodnicy po przybyciu zastali młodego mężczyznę siedzącego w drzwiach który wcześniej konstruował samodzielnie ładunek pirotechniczny i doszło do wybuchu. Za nim swobodnie rozwijał się pożar. Rolą ratowników było ewakuować poszkodowanego w miejsce bezpieczne i tam udzielnie mu pierwszej pomocy (wdrożenie odpowiedniej pozycji, zabezpieczenie wbitego elementu w ramię, założenie odpowiednich opatrunków na oparzenia dłoni).

Końcowa kwalifikacja przedstawia się następująco

miejsce 5 – MDP OSP Dębno 325 pkt.

miejsce 4 – MDP OSP Jaworsko 330 pkt.

miejsce 3 – MDP OSP Uszew 335 pkt.

miejsce 2 – MDP OSP Biesiadki 345 pkt.

miejsce 1 – MDP OSP Szczepanów 350 pkt.

Zadania sędziowali Ratownicy Medyczni z dużym doświadczeniem w Zespołach Wyjazdowych i funkcjonariusze KP PSP Brzesko.

Zawody zorganizowane zostały przy wsparciu finansowym w ramach realizacji zadnia publicznego pod nazwą “III Manewry Pierwszej Pomocy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych” oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach realizacji zadania edukacja dla bezpieczeństwa.

Patronat honorowy nad zawodami objęli Starosta Brzeski Pan Andrzej Potępa Komendant Powiatowy PSP w Brzesku st. bryg. Janusz Potera oraz Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Gnojniku dh Wojciech Rzepa.

Link do zdjęć

 

Opracowanie: st. kpt. Paweł Machał

2 thoughts on “III Manewry Pierwszej Pomocy dla MDP – Biesiadki 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *