PR KLIMA (3)
PR KLIMA (3)
grafika poprawiona
grafika poprawiona

W hołdzie bohaterom walczącym o wolną Polskę. Widowisko słowno-muzyczne.

W sali audytoryjnej Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Brzesku odbyło się  widowisko słowno – muzyczne upamiętniające 82 rocznicę przekształcenia ZWZ w Armię Krajową, Żołnierzy Wyklętych oraz 80 rocznicę bitwy pod Monte Cassino.

Wydarzenie stanowi kolejne działanie w ramach naszego projektu „Kocham Polskę – różne oblicza patriotyzmu”. Ponownie mieliśmy okazję współpracować ze Stowarzyszeniem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Brzesko oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury, którym bardzo dziękujemy za zaangażowanie. Cieszymy się również, że poprzez to patriotyczne spotkanie po raz kolejny mogliśmy pokazać potencjał artystyczno-wokalny dzieci i młodzieży regionu brzeskiego, którzy na co dzień w swoich szkołach, bądź tutaj w brzeskim MOK-u mogą poszerzać swoje horyzonty pod okiem swoich prowadzących. Dużym zaszczytem dla wszystkich uczestników była obecność Pana Majora Krzysztofa Zasady – żołnierza AK w stanie spoczynku. Z uwagi na sprawy zdrowotne nie było z nami Pana Kapitana Jana Opiły, który przekazał uczestnikom żołnierskie pozdrowienia” – mówił Prezes Stowarzyszenia „Be Active Seweryn Kozub

Podczas wydarzenia swoje talenty zaprezentowały zespoły:

“Niesforne nuty” – chór szkolno – harcerski składający się z 34 chórzystów. Należą do niego dzieci
i młodzież z klas 1-6. W tym roku chór zajął 3 miejsce w Powiatowym Konkursie Kolęd i Pastorałek
o Muszlę św. Jakuba w Brzesku oraz zdobył wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Harcerskiej im. płk. hm. Jerzego Pertkiewicza w Żabnie. Opiekunem jest Pani Katarzyna Dudek.

“Kolorowe nutki” – chór funkcjonujący PSP nr 1 w Brzesku. Należy do niego około 40 uczniów klas
1-5. Chór bierze udział w wielu konkursach, a także uroczystościach szkolnych i lokalnych. Ostatnim sukcesem chóru było zdobycie I miejsca w brzeskim konkursie kolęd i pastorałek o Muszlę św. Jakuba. Opiekunem jest Pani Iwona Mikołajek.

“Dźwięczni” – zespół działający od października 2022 roku. Początkowo był zespołem wokalnym, obecnie do składu dołączyli instrumentaliści. Zespół dwukrotnie zajął 1 miejsce w konkursie o Muszlę św. Jakuba. Na co dzień koncertuje w Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku. 12 maja odbędzie się premiera musicalu “Co by było gdyby“? Opiekunem zespołu jest Pani Agnieszka Piekarz.

Jednym z punktów programu widowiska słowno-muzycznego było wręczenie pamiątkowych ryngrafów Żołnierzy Armii Krajowej za rozbudzanie szacunku i poczucia dumy wobec dorobku minionych pokoleń, rozwój postaw patriotycznych, wzmacnianie więzi historycznych, kulturowych i narodowych, kształtowanie świadomości obywatelskiej. Otrzymali je:

Marta Malec-Lech – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Tomasz Jan Latocha – Burmistrz Brzeska, Harcmistrz Adam Zydroń, Jacek Filip, Lech Pikuła, Ryszard Ostrowski – Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Brzesku, Tomasz Wietecha – Dyrektor PSP nr 2 im. Św. Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Brzesku, Stowarzyszenie Braterstwo Broni – Tobie Ojczyzno.

Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przyznał także medale za zasługi
dla ŚZŻ AK za wybitną działalność na rzecz etosu Armii Krajowej. Otrzymali je:

ś.p. profesor Marian Stolarczyk (medal odebrała córka Kinga Puzia)

Jarosław Sorys

Seweryn Kozub

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

____

ARTYKUŁ SPONOSROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *