MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

W Bochni liczba porodów nie maleje

Oddział Noworodków z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Noworodka im. WOŚP w Bochni odnotował 1425 urodzeń noworodków za ubiegły rok, w tym 13 par bliźniąt i 85 wcześniaków. To niebagatelna liczba, która z roku na rok rośnie, a już dawno przekroczyła 1000 urodzeń rocznie.

Na bocheńską porodówkę zgłaszają się ciężarne nie tylko z Bochni, ale także z okolicznych powiatów. Dla przykładu pierwsze dziecko urodzone w roku 2023 pochodziło z powiatu limanowskiego, a pierwsze dziecko urodzone w 2024 r. z powiatu brzeskiego.  Co więcej do porodu przyjeżdżają ciężarne nawet spoza województwa małopolskiego. Dobra opinia, która od lat towarzyszy bocheńskiej porodówce nie cichnie, co odzwierciedla liczba porodów – na dzień 28.01 br. w tutejszej placówce urodziło się już 111 noworodków.

W Szpitalu opieka odbywa się w systemie „matka z dzieckiem”. Wcześniaki oraz noworodki chore przebywają natomiast w Pododdziale Intensywnego Nadzoru Noworodka im. WOŚP. W sytuacji, gdy pacjent wymaga specjalistycznej pomocy transportuje się go do ośrodka o wyższym stopniu referencyjności – najbliższym jest Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie – w roku 2023 odnotowano 14 takich transportów.

Istotną informacją jest to, że w Oddziale Noworodków z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Noworodka im. WOŚP dostępne jest mleko z Banku Mleka Kobiecego. Dedykowane jest ono głównie dla wcześniaków, których mamy z różnych przyczyn nie mogą ich karmić własnym pokarmem.

Oddział organizuje również Dzień Wcześniaka (przypadający na 17.11), który jest okazją nie tylko do dobrej zabawy dla dzieci, ale przed wszystkim daje możliwość rozmowy i wymiany doświadczeń dla rodziców. W ubiegłym roku w spotkaniu wzięły udział 84 przedwcześnie urodzone noworodki wraz
z towarzyszącym im rodzeństwem i rodzicami.

Noworodki i ich mamy przebywające w bocheńskim szpitalu otoczone są profesjonalną opieką lekarzy, położnych i pielęgniarek. Pacjentki mogą skorzystać także z pomocy psychologa. W przypadku trudności
w karmieniu piersią pomoc oferują doświadczone położne i pielęgniarki. Dostępna jest również konsultacja neurologopedy, który oceni umiejętności noworodka i zaleci dalsze postępowanie w karmieniu piersią. Personel stale podnosi swoje kwalifikacje (m.in. w szkoleniach na doradców laktacyjnych), aby zapewnić jak najlepszą opiekę matce i dziecku.

Oddział cały czas się rozwija i poszerza swoje usługi. W przyszłości planuje się wprowadzenie usług fizjoterapeuty neonatologicznego oraz fizjoterapeuty uroginekologicznego, który mógłby pomagać i wspierać kobiety po porodzie.

____

Szpital Brzesko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *