MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Koncert Kolęd i Jasełka w Borzęcinie Dolnym

W niedzielę, 14 stycznia 2024 r. w Kościele Parafialnym w Borzęcinie Dolnym odbyło się przedstawienie Bożonarodzeniowe składające się z Jasełek oraz Koncertu  Kolęd i Pastorałek. Program artystyczny zaprezentowali uczniowie oraz dzieci ZSP w Borzęcinie Dolnym.

Organizatorami uroczystości byli: Zespół  Szkolno – Przedszkolny  im. Błogosławionej Karoliny Kózkówny  w Borzęcinie Dolnym, Parafia Najświętszej Maryi Panny  Królowej Polski w Borzęcinie Dolnym oraz  Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie.

Młodzi wykonawcy przedstawili program składający się z 3 odsłon. W pierwszej  części pastorałki i kolędy zaprezentował zespół Borzęckie Słowiki oraz soliści.  Słowiki zaśpiewały dwugłosowo pastorałki „Emmanuel” oraz „Jakieś światło nad Betlejem”. Kamil Górka wykonał utwór „Gdy pierwsza gwiazdka”, Dawid Bieniek – „Grajmy Panu”. Radosław Płachno – przedstawił utwór „Pastorałka prosto z nieba”, Amelia Czaja – „Mały Bóg”, Sonia Özcan – „Przychodzimy do stajenki”.

Następnie Przedszkolaki pod kierunkiem Pani Marioli Barańskiej przedstawiły Jasełka ,,Przy żłóbku”, których głównym przesłaniem było to, że dzieci chcą żyć w szczęśliwym świecie, bez przemocy, zła i wojen. Nowonarodzonemu Jezusowi złożyli obietnicę dobrego zachowania, aby dać przykład Herodowi. Zły Król obiecał poprawę i zmienił się w dobrego władcę. Mali aktorzy, z właściwym im wdziękiem odtworzyli przydzielone role, prezentując zdolności recytatorskie i wokalne. W roli Marii wystąpiła Lilianna Czernek, a świętym Józefem był Oskar Lipchardt. Dzielnymi pastuszkami strzegącymi Jezusa byli Antoni Oleksy, Aleksander Zieliński i Tomasz Kapa. Niebiańskich aniołów zagrały Julia Bieniek, Nikola Duda, Julia Czesak, Jowita Kapa, Nikola Nowak, Anita Siudut, Julia Hebda i Jowita Hebda. Narodzonemu Jezusowi dary złożyli Mędrcy ze Wschodu, w których wcielili się Karol Świątek, Adam Knap i Franciszek Rzepka. Kacper Janowski i Kacper Janczura odegrali role dzieci, a pani Mariola króla Heroda. Występ przeplatany był kolędami ,,Pójdźmy wszyscy do stajenki”, ,,Kolędowy czas” i ,,Idziemy z kolędą”.

Na zakończenie przedstawienia wystąpili soliści z klas starszych. Dawid Janeczek zaśpiewał i zagrał na organach kolędę „Z narodzenia Pana”, Oliwia Martyńska wykonała utwór „Noc Bożego Narodzenia”. Arkadiusz Górka zaprezentował pastorałkę – „Uciekali, uciekali”, Damian Szafraniec – „Mizerna cicha”, Joanna Bieniek – „Wesołą nowinę”, Eva Özcan – „Noel”. Wraz z solistami należącymi do zespołu Borzęckie Słowiki zaśpiewali również: Karolina Pyzik, Wiktor Duda, Amelia Nowak, Maja Czesak, Wiktoria Banaś, Aleksandra Siudut. Na flecie grała Joanna Bieniek, na bębenkach – Wiktoria Banaś.

Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami przez licznie zgromadzona publiczność.

Po zakończonej części artystycznej występ dzieci i uczniów podsumował Proboszcz Parafii Borzęcin Dolny Ksiądz Marek Obrzut: Wraz z zgromadzoną publicznością dziękuję za piękny koncert i jasełka na ręce pani dyrektor. Najlepszą nagrodą dla występujących jest nasza, liczna obecność. Można zauważyć szlifowanie talentów. Zespół Szkolno – Przedszkolny w Borzęcinie Dolnym jest małą społecznością, a widać szlifowanie talentów, i nie tylko muzycznych. Serdecznie dziękuje wykonawcom, dzięki którym mogliśmy przeżyć wielkie tajemnice wcielenia Syna Bożego. Aby pięknie zaprezentować przedstawienie potrzeba było dużo wysiłku. Zamiast spędzać czas z laptopami i komórkami nasze dzieci ćwiczyły, i włożyły dużo trudu, aby uzyskać efekt, jaki wszyscy mogliśmy podziwiać. Gratuluję rodzicom. Wasze dzieci mają wiele ukrytych talentów i trzeba je wydobywać. Może w przyszłości z Borzęcina Dolnego doczekamy się wielu znanych postaci, jeśli nadal współpraca szkoły i przedszkola z rodzicami będzie się dobrze układała.

Na uroczystość przybył Zastępca Wójta Gminy Borzęcin Pan Tadeusz Żurek, który w ciepłych słowach podsumował występ: W imieniu Wójta Gminy Borzęcin, dziękuję za piękny i wymowny koncert. Treści kolęd, pastorałek i jasełek odnoszą do współczesnego świata. Jestem w pełni uznania dla pani dyrektor, dla pani Marioli i wszystkich tych, którzy uczestniczyli w przygotowaniu dzisiejszych Jasełek i Koncertu Kolęd. Od wielu lat uczestniczę w tych uroczystościach. Pierwsze Słowiki, które tu śpiewały to z pewnością są już dorosłe osoby. Wielkie słowa uznania dla pani dyrektor, dla nauczycieli.

Występ podsumował Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie Pan Piotr Kania –   Cieszę się, że Państwo tak licznie przybyliście kolędować ze swoimi pociechami. Chciałem pochwalić panią dyrektor, która jest „spiritus movens” wielu miejscowych działań kulturalnych od lat. Dziękuję także pozostałym paniom z przedszkola. Dzieci pięknie prezentowały swoje role, ale i piękne śpiewały. Miałem okazję ich posłuchać także tydzień temu, kiedy w Gminnym Ośrodku Kultury w Borzęcinie organizowaliśmy Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Wystąpiło ponad 100 wykonawców z gminy. Kilkanaście osób z Borzęcina Dolnego, który mocno w gminie się pokazuje co roku. W kilku kategoriach konkursowych zdobyliście pierwsze, drugie i trzecie miejsca oraz wyróżnienia. Macie się czym pochwalić.

Koncert i Jasełka podsumowała dyrektor ZSP w Borzęcinie Dolnym Cecylia Czaja – Pragnę gorąco podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w Koncert Kolęd i Jasełka w Borzęcinie Dolnym. Dzieciom i uczniom serdecznie dziękuje za wspaniałe przedstawienie jasełkowe oraz piękne wykonanie utworów bożonarodzeniowych. Rodzicom pragnę wyrazić wdzięczność za zaangażowanie w  przygotowanie strojów. Nauczycielom i pracownikom szkoły i przedszkola bardzo dziękuję za świetnie wykonaną pracę z dziećmi i młodzieżą. Panu Zastępcy Wójta Gminy Borzęcin – Tadeuszowi Żurkowi jestem wdzięczna za przybycie i pełne uznania słowa. Serdecznie dziękuję Księdzu Proboszczowi Markowi Obrzutowi za zaproszenie i wsparcie. Panu Filipowi Czyżowi i Panu Janowi Sperka składam podziękowania na ręce Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Pana Piotra Kani za profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie oraz za wieloletnią, owocną współpracę. Przedstawicielowi Informatora Brzeskiego – Panu Andrzejowi Grucy dziękuję za transmisję do Internetu, a panu Bogdanowi Białkowi za wykonane zdjęcia. Zaproszonym gościom oraz licznie zgromadzonej publiczności jestem wdzięczna za przybycie, gromkie brawa oraz wspólne przeżycie chwil poświęconych Narodzeniu Boga Człowieka. 

(cc)

___

Gmina Borzęcin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *