MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Otwarto mural Mikołaja Kopernika w brzeskim Liceum Ogólnokształcącym

Powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej w Brzesku połączone zostały z odsłonięciem muralu Mikołaja Kopernika w Liceum Ogólnokształcącym. Malunek został umieszczony w specjalnej przestrzeni szkoły, której aranżacją zajmowali się także uczniowie.

Najważniejsze w dzisiejszym świętowaniu jest oddanie szacunku nauczycielom, dyrektorom, ale również pracownikom administracji i obsługi, którzy tworzą tę instytucję. Ja dziś o tym mówiłem. Miałem też okazję, jak co roku wręczyć nagrody starosty tym nauczycielom, którzy w sposób szczególny angażują się nie tylko w przekazywanie wiedzy. Nauczyciel w szkole średniej, czy podstawowej nie może być wykładowcą. To musi być człowiek z pasją i tacy ludzie tu są – podkreśla Andrzej Potępa, starosta brzeski.

Jak podkreśla Ryszard Ostrowski, szkoła stara się angażować uczniów i absolwentów do aktywnego uczestniczenia i wpływania na życie placówki.

-Będąc uczestnikami projektu Humine zobowiązaliśmy się do zmiany przestrzeni szkolnych. To patio i urządzenie go jest właśnie elementem tych działań. Stworzyliśmy kącik, gdzie uczniowie mogą wypoczywać, a nawet w ciepłe i upalne dni prowadzić tu lekcje. Mural jest zwieńczeniem. Jest to dekoracja, która służy nie tylko estetyce tego kącika, ale również działa wychowawczo. Mamy tutaj taki element, który mówi o tym, żeby nie siedzieć zbyt długo ze smartphonem w ręku: „Kopernik wstrzymał słońce, ruszył ziemie. Ty zatrzymaj telefon, rusz myślenie” – mówi Ryszard Ostrowski, dyrektor Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Brzesku.

-W ramach jednego z grantów uczniowie uczestniczyli w warsztatach w szkółce leśnej, gdzie mieli okazję nauczyć się co nieco o różnych gatunkach roślin, które możemy w ogródkach sadzić, jakie są ich wymagania i pochodzenie. W ramach tych warsztatów mogli wybrać już wstępnie rośliny, które moglibyśmy posadzić tutaj w naszym patio. Tutaj duża część tych roślin to ich wybór w szkółce ogrodniczej – podkreśla Małgorzata Czerwica-Pach, nauczycielka Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Brzesku, koordynator uczniów uczestniczących w projekcie.

Mural powstał dzięki zaangażowaniu stowarzyszenia Be Active, z którym uczniowie szkoły współpracują od kilku lat.

Wszystkie obszary, z którymi był związany Mikołaj Kopernik, są też zbieżne z ofertą edukacyjną, którą posiada szkoła. Marzeniem Pani Marty Sachy – wicedyrektor szkoły, pełniącej jednocześnie funkcję wiceprezesa naszej organizacji było zagospodarowanie tejże przestrzeni. Przy pomocy Pań w osobach: Małgorzaty Cichoń, Halszki Cichoń oraz Małgorzaty Smoleń przygotowały projekt funkcjonalny miejsca, którego centralnym punktem jest właśnie malowidło z wizerunkiem patrona szkoły. Druga kwestia, to 550 rocznica urodzin naszego wybitnego astronoma. Senat w roku poprzednim ustanowił rok 2023, rokiem Mikołaja Kopernika. Stąd właśnie ta inicjatywa. Trzecia aspekt to właśnie realizacja naszego zadania. Dotyczy ono postrzegania patriotyzmu w różnych obliczach. Uznaliśmy, że uwiecznienie Mikołaja Kopernika jest po prostu godne tego miejsca, które  mam nadzieję stanie się inspiracją dla młodzieży. W tym miejscu pragnę podziękować właśnie uczniom za zaangażowanie w prace przygotowawcze, jak również wolontariuszom firmy CANPACK z liderem projektu Panem Michałem Lorantym – zaznacza Seweryn Kozub, Prezes Stowarzyszenia Be Active.

-Bardzo mi się podoba, jest naprawdę świetnie wykonany. My tam też tam w sumie pracowaliśmy, bo sadziliśmy te wszystkie kwiatki, które są naokoło muralu – mówi Jakub Smoleński, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Brzesku.

-Nie decydowałam, ale sadziłam kwiatki. Myślę, że to było bardzo fajne zajęcie, że nie siedziałam po prostu w sali, tylko wyszłam na pole, założyłam rękawiczki i pogrzebałam w ziemi. Myślę, że to był dla niektórych bardzo stresujący dzień, a nauczyciele podeszli bardzo kreatywnie do całego wydarzenia – dodaje Magda Wójcik, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Brzesku.

W najbliższym czasie uczniowie zadecydują również o zagospodarowaniu drugiego, bliźniaczego patio w obrębie szkoły.

Patio powstało dzięki dofinansowaniu Powiatu Brzeskiego i Fundacji Can-Pack w ramach realizowanych grantów wolontariackich “Czas na wolontariat”. Mural wykonano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

____

Stowarzyszenie Be Active

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.