MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Dożynkowo w Szczepanowie

Tegoroczne Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny mieszkańcy Szczepanowa i liczni goście z okolicznych miejscowości spędzili uczestnicząc aktywnie w wydarzeniu o nazwie „Dożynkowo w Szczepanowie” zorganizowanym przez miejscową Radę Sołecką na czele z sołtyską Anną Lubowiecką, Koło Gospodyń Wiejskich oraz szczepanowską OSP.

Uroczystości zainaugurowała msza święta z wieńcem dożynkowym, odprawiona w Sanktuarium św. Stanisława. Kilka godzin później na szczepanowskim Rynku rozpoczął się piknik, którego program mógł zadowolić zarówno dorosłych, młodzież jak i dzieci. Najmłodsi mogli do woli wybierać pomiędzy grami, konkursami i zabawami prowadzonymi przez wykwalifikowane animatorki, a darmowymi trampolinami i dmuchańcami. Druhowie z jednostki OSP przygotowali pokazy udzielania pierwszej pomocy, demonstrowali też sprzęt używany podczas rutynowych akcji ratowniczo-gaśniczych. Sporych emocji dostarczyły Mistrzostwa Szczepanowa w … dojeniu sztucznej krowy.

Wprawdzie niespodzianki nie było (zwyciężył zaliczany do faworytów burmistrz Brzeska Tomasz Latocha), jednak walka o pozostałe miejsca na podium toczyła się do ostatniej kropli sztucznego  mleka. Ostatnim akcentem pikniku była zabawa taneczna w rytm muzyki wykonywanej przez zespół Con Amore.

Osobny akapit należy się przysmakom przygotowanym przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. To była prawdziwa uczta, a Stanisławianki wspięły się na wyżyny sztuki kulinarnej. O zaletach regionalnej kuchni rodem ze Szczepanowa można by się rozpisywać w nieskończoność, wszak powstałe tutaj potrawy zdobywały nieraz najwyższe laury w konkursach wykwintnego smaku. Jurorzy zawsze podkreślali wysoką jakość dań serwowanych przez doświadczone kucharki, zwracali też uwagę na ich estetykę i kulturę podawania. Wystarczy przypomnieć 2021 rok, kiedy to Stanisławianki otrzymały główną nagrodę w Turnieju Kulinarnym w Albigowej koło Łańcuta organizowanym qw ramach Międzynarodowego Projektu Współpracy „Twoja kultura, moja kultura”.  W konkursie startowało 22 kół gospodyń wiejskich i trzy gospodarstwa agroturystyczne. Panie ze Szczepanowa zostały docenione nie tylko za przygotowanie potraw, ale też za najpiękniej przygotowane stoisko.

Dla samych Stanisławianek udział przygotowaniach ostatniego pikniku dożynkowego, poza satysfakcją płynącą z możliwości zaprezentowania swoich kulinarnych umiejętności, ma także inny wymiar. Zaszczytem było dla nas reprezentować mieszkańców Szczepanowa podczas uroczystości poświęcenia wieńca żniwnego. (…) Każde takie wydarzenie jest dla nas okazją do zaprezentowania się w lokalnym środowisku przede wszystkim od strony kulinarnej. (…) To ważne, ale ważniejsze w tych działaniach jest ożywianie relacji międzyludzkich, integracja mieszkańców. Tego rodzaju wydarzenia są dla wielu ludzi okazją do wyjścia z domu, spotkania się, porozmawiania, miłego spędzenia czasu z sąsiadami, znajomymi…. Obserwując życie społeczne w czasach, w których przyszło nam żyć, patrzenie na nie przez pryzmat ożywienia międzyludzkich kontaktów wydaje się najważniejsze i to jest przede wszystkim istotą naszej działalności – napisały na Facebook’u nazajutrz po szczepanowskich dożynkach.

__

Brzesko.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *