MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
Spotkajmy się na Facebooku 30.01.2024 (600 x 200 px)
Spotkajmy się na Facebooku 30.01.2024 (600 x 200 px)

Geodeci z Zielonki na pomiarach w kopalni

10 listopada 2022 roku geodeci z klasy 2TBG oraz 3TBG z Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Kopalni Soli Bochnia w celu poznania specyfiki pomiarów geodezyjnych w kopalni oraz pracy mierniczego górniczego.
Spotkanie rozpoczęło się interesującą prezentacją multimedialną dotyczącą m.in. historii kopalni, pomiarów geodezyjnych pod ziemią oraz warunków towarzyszących tym pomiarom. Uczniowie mogli obejrzeć mapy górnicze, dzienniki pomiarowe, opracowania oraz sprzęt pomiarowy, który nieco różni się od tego stosowanego na powierzchni.
Kolejnym punktem wycieczki był zjazd do kopalni. Nasi geodeci samodzielnie poziomowali i centrowali instrument pod punktem stropowym oraz wykonywali pomiar niwelacyjny w warunkach kopalnianych. Mogli na własnej skórze przekonać się, że praca mierniczego górniczego jest o wiele trudniejsza i bardziej niebezpieczna niż geodety powierzchniowego. Na zakończenie wycieczki uczniowie mieli okazję zobaczyć zabytkową maszynę wyciągową o napędzie parowym oraz wystawę pięknych minerałów pochodzących z kopalni.
Składamy serdeczne podziękowania Prezesowi Zarządu Kopalni Soli Bochnia Panu Zygmuntowi Dobrowolskiemu za możliwość przeprowadzenia zajęć edukacyjnych na terenie kopalni oraz Panom z Działu Mierniczo-Geologicznego za zaangażowanie, poświęcony czas oraz praktyczną lekcję geodezji górniczej.
Monika Piskorz-Joniec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.