ad2
ad2
Spotkajmy się na Facebooku 30.01.2024 (600 x 200 px)
Spotkajmy się na Facebooku 30.01.2024 (600 x 200 px)

Nadchodzi fala upałów. Kilka rad o których trzeba pamiętać!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty między innymi dla powiatów: brzeskiego, bocheńskiego i tarnowskiego. Dotyczą one nadchodzącej w najbliższych dniach fali upałów. Temperatura maksymalna w dzień może wynieść od 30°C do 34°C. Temperatura minimalna w nocy ze środy na czwartek 20/21.07 od 13°C do 17°C, w kolejnych od 18°C do 21°C.

Dziś temperatura powietrza wzrosła do około 28°C. Jest możliwe, że lokalnie osiągnie ona dzisiaj 30°C. Jutro temperatura maksymalna w wielu miejscach wyniesie nawet 33°C.

Upał to stan pogody, gdy temperatura maksymalna powietrza jest większa lub równa 30°C. Upał najbardziej zagraża osobom chorym, starszym, dzieciom i kobietom w ciąży. Skutkiem przegrzania i odwodnienia organizmu są zawroty głowy, osłabienie, problemy żołądkowe, gorączka i bóle mięśni, omdlenia, problemy z krążeniem krwi.

Wskutek zbyt długiego przebywania na słońcu lub w gorącym pomieszczeniu, może także dojść do udaru cieplnego. Objawami udaru są: silne bóle głowy wraz z zawrotami, zmęczenie, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

W czasie upałów:

 1. Zadbaj o zapas wody pitnej – miej butelkę z niegazowaną wodą mineralną zawsze przy sobie.
 2. Zakładaj przewiewne ubrania w jasnych barwach z naturalnych materiałów – tworzywa sztuczne nie pozwalają skórze oddychać a ciemne kolory przyciągają promienie słoneczne.
 3. Chroń głowę, twarz i oczy- zaopatrz się w okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy.
 4. Sprawdź w jakich temperaturach powinny być przechowywane Twoje lekarstwa.
 5. Jedz lekkie posiłki, pij duże ilości płynów. Ogranicz spożywanie słodkich napojów, kawy i alkoholu – powodują odwodnienie organizmu.
 6. Ogranicz wysiłek fizyczny, który podczas upałów może stwarzać zagrożenie.
 7. W miarę możliwości staraj się przebywać w cieniu. W godzinach południowych unikaj przebywania na słońcu.
 8. Przebywając w domu zasłoń okna. Odpowiednia wentylacja zamkniętych pomieszczeń zapewni komfort przebywania w nich podczas upałów.

 

INNE zalecenia:

 1. Nie zostawiaj w samochodzie dzieci oraz zwierząt.
 2. Zadbaj o zwierzęta. Zapewnij im nieograniczony dostęp do wody pitnej oraz zacienionego miejsca.
 3. W celu ochrony skóry, stosuj balsamy z filtrem.
 4. Zadbaj o prawidłowe nawodnienie roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.