NIE nowotworom u dzieci

Znane są już wyniki bezpłatnych badań profilaktycznych dzieci przeprowadzonych przez lekarzy radiologów z Wrocławia współpracujących z Fundacją Ronalda McDonalda. Akcję, pod niezmiennym hasłem „NIE nowotworom u dzieci”, już po raz trzeci w ostatnich dwóch latach zorganizowali burmistrz Brzeska Tomasz Latocha oraz Brzeski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

4 maja w specjalnym ambulansie mobilnym ustawionym na placu Kazimierza Wielkiego badaniom zostało poddanych 71 dzieci z gminy Brzesku w wieku od 9 miesięcy do 6 lat (41 dziewczynek i 30 chłopców. Bezpieczne, bezbolesne i bezpłatne badania polegały na wykonaniu USG jamy brzusznej i układu moczowo-płciowego, przy zastosowaniu standardów określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne. W ten sposób została dokonana dokładna ocena narządów wewnętrznych.

W 22 przypadkach stwierdzono pewne odstępstwa od normy, które dzięki wczesnemu wykryciu mogą zostać w miarę szybko wyleczone. Już na miejscu, w dniu przeprowadzenia badań, udzielono pięciu porad lekarskich, wystawiono też osiem skierowań do poradni specjalistycznych.

 Z konsekwencją powtarzam, że lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć. Każdego roku w budżecie zabezpieczamy środki przeznaczone na działania w tym zakresie, dla każdej grupy wiekowej. Wczesne wykrywanie chorób zawsze zwiększa szanse na całkowite ich wyleczenie. Na pewno będziemy kontynuować organizację takich akcji – zapowiada burmistrz Tomasz Latocha.

Koszt przeprowadzenia każdej z tych trzech dotychczasowych akcji pokryły w dużej części Urząd Miejski i BOSiR. Badania przeprowadzili lekarze radiolodzy Olga Żak i Karol Nowicki-Sak, a wspomagało ich pięcioro wolontariuszy.

__

Brzesko.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.