Leczenie raka prostaty ma być od teraz skuteczniejsze, szybsze i bezpieczniejsze dla pacjenta. Zakład Radioterapii Szpitala Wojewódzkiego św. Łukasza w Tarnowie zyskał nowoczesny akcelerator do precyzyjnego naświetlania nowotworu. Dzięki specjalnym rozwiązaniom, ryzyko uszkodzenia sąsiednich zdrowych tkanek jest ograniczone do minimum.
Dążymy do tego, aby skracać proces leczenia i pobyt pacjenta w szpitalu. Dzięki temu rozwiązaniu pacjent będzie mniej dotknięty leczeniem, a skutki tego leczenia będą dla niego mniej odczuwalne.
podkreśla Dyrektor Szpitala Anna Czech.
Co ważne, leczenie teleradioterapią w prostacie trwa około pięciu, a nawet więcej tygodni. Dzięki temu urządzeniu pacjent będzie leczony tydzień, będzie bezpieczniej, mniej toksycznie, będzie w domu. To same korzyści dla pacjentów.
przekonuje kierownik zakładu radioterapii szpitala św. Łukasza w Tarnowie Andrzej Radkowski.
Pierwsze nowoczesne urządzenia do leczenia raka prostaty za ponad 8 milionów złotych już działają, drugi zestaw ma zostać uruchomiony z tarnowskim ośrodku onkologicznym pod koniec roku.
Ich zakup był możliwy dzięki dotacji z Ministerstwa Zdrowia. Szpital podpisał też z producentem tego sprzętu list intencji w sprawie współpracy.
__
Szpital Tarnów