Dotacja na piąty etap odbudowy wieży zamku w Melsztynie

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach tegorocznego naboru wniosków do programu „Ochrona zabytków”. Gmina Zakliczyn po raz kolejny otrzymała dofinansowanie do odbudowy wieży zamku w Melsztynie – tym razem w kwocie 740 tys. zł. Jest ono najwyższe z dotychczasowych.
Do tej pory wykonano cztery etapy prac budowlano-konserwatorskich przy wieży zamkowej w Melsztynie. Ich wartość wyniosła blisko 1,7 mln zł, w tym niemal 1,2 mln zł to były dotacje właśnie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (około 70 procent wartości tych prac) oraz 225 tys zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL). Mur budowli został podniesiony do wysokości 11,60 m. Dzięki temu już teraz można stamtąd podziwiać piękne widoki na dolinę Dunajca i Beskid Sądecki.
– Do zrobienia pozostały jeszcze dwie kondygnacje z przestrzenią widokową dla turystów oraz dachem wieży do wysokości 28 metrów. Prace będą kontynuowane w bieżącym roku. Dziękuję Panu Wicepremierowi Prof. Piotrowi Glińskiemu, Panu Ministrowi Prof. Włodzimierzowi Bernackiemu oraz Panu Wicewojewodzie Ryszardowi Pagaczowi za udzieloną Gminie Zakliczyn pomoc finansową – informuje burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.
Przypomnijmy, że w tym roku zakliczyński samorząd pozyskał już 100 tys. zł dotacji z budżetu województwa małopolskiego na kolejny etap odbudowy melsztyńskiego zamku. Za te pieniądze rozpocznie się wznoszenie przypory wieży, która będzie miała trzy kondygnacje z klatką schodową, a na szczycie również znajdzie się taras widokowy. Przypora będzie miała 16 metrów wysokości.

___

Gmina Zakliczyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.