Złoto w ogólnopolskim konkursie dla uczennicy brzeskiego Liceum

Krasomówstwo to według słownikowej definicji sztuka publicznego mówienia, pięknego i sugestywnego przemawiania, synonim retoryki jako sztuki przemawiania. Dawniej krasomówstwem zwano prozą oratorską lub prozą pobudzająco-zniewalającą. Podstawą przemówienia nie jest tekst literacki, lecz tekst własny.

Od wieków w tej sztuce rywalizowało wielu zacnych mówców, nie zmieniło się to aż do czasów obecnych, gdyż w Polsce rokrocznie organizowany jest Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Wojciecha Korfantego. W tym roku finał konkursu odbył się 11 marca w Katowicach w Sali Sejmu Śląskiego.
To właśnie w tej – XXIV edycji konkursu złoto wywalczyła Milena Kuta uczennica klasy 3Ao Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Brzesku. W swoim pięciominutowym wywodzie odniosła się do znanej sentencji Seneki: “Prawdziwa radość jest rzeczą poważną”. Milenę przygotowywała do kolejnych etapów konkursu krasomówczego Bernadeta Styczeń.
W finale Konkursu Milena Kuta pokonała 21 rywali wysuwając się na prowadzenie. Pierwsze miejsce przyznało uczennicy brzeskiego Liceum jury, w którym zasiadali znawcy tematyki obradujący pod okiem przewodniczącej – prof. dr hab. Renaty Przybylskiej.
Gratulujemy Milenie i życzymy dalszych sukcesów zarówno w nauce jak i w porywaniu swymi mowami wielu ludzi na różnych płaszczyznach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.