MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Duże kolejki do wyrobienia paszportów

Starostwo Powiatowe w Brzesku. To właśnie to miejsce od niedawna przeżywa swego rodzaju oblężenie. Na długo przed jego otwarciem ustawiają się kolejki osób, które przyszły tam aby … wyrobić sobie paszport.
Może zaskakiwać fakt, że tak wiele osób chce teraz wyrobić sobie paszport. Wniosku o ten dokument nie można złożyć przez internet, należy stawić się osobiście w biurze paszportowym, pobrane zostaną odciski palców, sprawdzenie wypełnionego druku i 30 dni czekania na paszport. Mimo wzmożonego zainteresowania czas oczekiwania na paszport nie wydłużył się.
Nie tylko w Brzesku, ale również w Tarnowie jest ogromne zainteresowanie wyrabianiem paszportu. Zapewne ma to związek z agresją Rosji na Ukrainę, lecz naprawdę zaskakuje fakt, iż w kolejce do biura paszportowego trzeba spędzić nawet kilka godzin(!). W lutym przyjęto niemal 1800 wniosków paszportowych, podczas gdy w styczniu było ich zaledwie nieco ponad 900.
Przypomnijmy, iż paszport to dokument, który potwierdza twoją tożsamość i polskie obywatelstwo. Z paszportem możesz podróżować za granicę, również do krajów, które nie należą do Unii Europejskiej. Otrzymać go może zasadniczo każdy obywatel Polski.
W paszporcie znajdziemy następujące dane: nazwisko, imię lub imiona, datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo, płeć, wizerunek twarzy, podpis (z wyjątkiem dzieci do 13 lat oraz osób, które ze względu na niepełnosprawność nie mogą samodzielnie się podpisać), numer PESEL, datę wydania i datę końca ważności paszportu, serię i numer dokumentu, informację, kto wydał paszport.
Od 29 czerwca 2009 roku w paszportach umieszcza się również dwie dane, które może odczytać komputer (dane biometryczne): wizerunek twarzy, odciski palców – z wyjątkiem paszportów dla dzieci do 12 lat oraz osób, od których nie można pobrać odcisków.
Paszport ważny jest 5 lat od wydania – dla dziecka do 13 lat, zaś 10 lat od wydania – dla osoby powyżej 13 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *