Uczeń Zielonki Finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady

Z dumą informujemy, że Maksym Szemer, uczeń klasy 4 TMe Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych im. Bohaterów Westerplatte wywalczył tytuł Finalisty XLV OOWEE w dziedzinie Automatyka.

Tegoroczna XLV edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej, podobnie jak w poprzednich latach, przeprowadzana jest trójetapowo. I etap to eliminacje szkolne, które organizowane są na warunkach i zasadach określonych przez daną szkołę. Szkoła może desygnować do kolejnego etapu tylko po dwóch najlepszych uczniów w danej kategorii zawodowej. Nasza szkoła po przeprowadzeniu eliminacji w trzech kategoriach wytypowała do następnego etapu sześciu uczniów:

  • Automatyka – Marcin Barylak (4TMe) oraz Maksym Szemer (4TMe)
  • Mechatronika – Dawid Hebda (4TMe) oraz Marcin Kica (4TMe)
  • Elektryka – Kacper Kufta (4TMe) oraz Paweł Sionko (4TMe).

4 lutego 2022 w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie nasi uczniowie przystąpili do rozwiązania testu pisemnego w celu wyselekcjonowania 16-stu najlepszych zawodników w każdej grupie tematycznej.

W gronie awansujących do etapu praktycznego znaleźli się Maksym Szemer zajmując 8 miejsce w kategorii Automatyka oraz Dawid Hebda będący na 16 miejscu w kategorii Mechatronika.

Ponieważ od dwóch lat nic nie jest pewne, pandemia krzyżuje plany, pozwala na wprowadzenie tych punktów regulaminu olimpiady, które niestety nie są korzystne dla uczniów uplasowanych na końcowych miejscach. I tak się stało w tym roku. Decyzją Głównego Komitetu OOWEE etap praktyczny został odwołany i automatycznie tylko 12 uczniów w każdej kategorii zakwalifikowano do ścisłego finału.

25 lutego 2022 w formie zdalnej odbędzie się etap końcowy, do którego przystąpi tylko Maksym Szemer. Finał ma charakter publiczny i będzie polegał na udzieleniu odpowiedzi ustnej na wylosowane pytania z zakresu danej kategorii. Odpowiedziom mogą przysłuchać się inni uczestnicy olimpiady, opiekunowie oraz komisja konkursowa, składająca się z pracowników naukowych AGH oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych z wybranych szkół. Komisja dokona merytorycznej oceny udzielanych odpowiedzi, by ostatecznie wyłonić Laureatów w/w olimpiady.

Dla Maksyma Szemera jest to już bardzo duży sukces, ponieważ w tym momencie ma tytuł Finalisty XLV OOWE, co daje mu gwarancję przyjęcia na I rok studiów na kierunki z pionu elektroniki, automatyki i elektrotechniki AGH oraz innych wybranych uczelni technicznych w Polsce z pominięciem warunków rekrutacji.

Jako społeczność „Zielonki” trzymamy kciuki za Maksyma, by mógł jak najlepiej przygotować się do Finału i powalczyć o tytuł Laureata.

Autor: Anna Witkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.