POLICYJNY OWCZAREK Z „KONTROLĄ” W ZAKŁADZIE KARNYM W NOWYM WIŚNICZU

W Zakładzie Karnym w Nowym Wiśniczu karę odbywa ponad 600 osadzonych. Korzystają oni z cel mieszkalnych, świetlicy, sali widzeń, placów spacerowych, Centrum Kształcenia Ustawicznego, łaźni, magazynów rzeczy osadzonych czy hal produkcyjnych przywięziennego zakładu pracy. Są to potencjalne miejsca, w których osadzeni mogą ukrywać lub próbować wejść w posiadanie środków narkotycznych. W celu zapobiegania tego typu sytuacjom, do zakładu karnego z Komendy Powiatowej Policji w Bochni regularnie przyjeżdża policyjny przewodnik psa wraz z psem przeszkolonym do szukania narkotyków.  Ma to zapobiegać przypadkom przenikania i ewentualnej dalszej dystrybucji narkotyków na terenie zakładu karnego. Ma również zwiększyć bezpieczeństwo osadzonych jak również funkcjonariuszy i pracowników służby więziennej. Ostatnio owczarek  belgijski „Malka” sprawdzała wskazane przez strażników więziennych miejsca i szukała tam zakazanych środków.

5-letni owczarek belgijski o imieniu Malka, jest jednym z dwóch psów, które służą w Komendzie Powiatowej Policji w Bochni. Zanim na stałe trafiła do bocheńskiej jednostki przeszła 6-miesięczne standardowe szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, gdzie również rozpoczęła współpracę ze swoim stałym przewodnikiem. Kurs został zakończony egzaminem, a Malka otrzymała stosowny atest – jest wyszkolona pod kątem szukania narkotyków. Jej węch i nabyte umiejętności są teraz wykorzystywane w trakcie czynności służbowych związanych z przeciwdziałaniem przestępczości narkotykowej na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Bochni. Oprócz tego, policyjny pies służbowy wykonuje swoje zadania również w Zakładzie Karnym w Nowym Wiśniczu, gdzie przebywa obecnie ponad 600 osadzonych.

Komenda Powiatowa Policji w Bochni oraz Zakład karny w Nowym Wiśniczu nawiązały wzajemną współpracę w 2019 roku. Jej zakres ma m.in. na celu kontrolę miejsc przebywania osób osadzonych, pod kątem przechowywania przez nich narkotyków. Działania dzielą się na dwa rodzaje. Kontrole w ramach czynności profilaktycznych oraz kontrole, które są przeprowadzane po uzyskaniu informacji o możliwym pojawieniu się środków narkotycznych na terenie obiektu. W tych sytuacjach funkcjonariusze zakładu karnego chcą wytypować podejrzane miejsca i pozwala się wtedy policyjnemu owczarkowi robić to, co potrafi w tej służbie najlepiej – szukać narkotyków. Drugie w tym roku poszukiwania środków narkotycznych miały miejsce w poniedziałek. Tuż po godzinie 10:00  pies razem ze swoim przewodnikiem stawili się w Zakładzie Karnym w Nowym Wiśniczu na zaplanowanym wcześniej spotkaniu. W ciągu kilku godzin w asyście Kierownika Działu Ochrony porucznika Marcina Motaka, Malka przeszukała wskazane przez strażników więziennych cele mieszkalne osadzonych oraz inne miejsca ich przebywania – pomieszczenia socjalne, świetlicę, szkołę, hale produkcyjne przywięziennego zakładu pracy oraz place spacerowe. Wszystko to pod kątem poszukiwania środków narkotycznych.

Jak wskazuje kierownik Działu Ochrony porucznik Marcin Motak, to działania obligatoryjne – występujące w przypadku podejrzeń o posiadanie narkotyków przez osoby osadzone ale także działania profilaktyczne, mające oddziaływać na osadzonych w sposób psychologiczny i pokazywać, że kontrola może nastąpić w każdej chwili i w każdym miejscu.
Wejście w posiadanie środków narkotycznych przez osoby odsiadujące swoje wyroki, może grozić niebezpieczeństwem zarówno dla osadzonych, jak i funkcjonariuszy, stąd wzajemna współpraca zakładu karnego z miejscową komendą oraz z … Malką, która od 2019 roku wykonuje wzorowo swoje obowiązki.

__

KPP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.