Kontrowersyjne krematorium

Mieszkańców gminy Lisia Góra, a konkretnie miejscowości Nowe Żukowice podzielił ostatnio bardzo trudny konflikt, dotyczący budowy spalarni zwłok w rejonie tamtejszego cmentarza parafialnego. Z jednej strony należy zrozumieć starania inwestora, który wybrał właśnie te okolice w sąsiedztwie cmentarza, naturalnie kojarzącego się ze śmiercią i odchodzeniem, w sąsiedztwie terenów leśnych a nie zaś bezpośrednio przy zabudowaniach. Z drugiej strony trudno nie zrozumieć i mieszkańców Nowych Żukowic, którzy niekoniecznie życzą sobie budowy spopielarni zwłok w ich miejscowości, w pobliżu ich gospodarstw i zabudowań.

Inwestor wciąż opiera się na czysto matematycznych wyliczeniach, ekonomii i gospodarce. Jak podkreśla inwestor współczesna branża funeralna bardzo mocno nastawiona jest na kremacje ciał zmarłych, wynika to z wysokich opłat za miejsca pochówkowe na cmentarzach lub z braku takich miejsc, wynika to także z osobistych upodobań osób zmarłych, jest również to wynik przychodzącej z zachodu swego rodzaju mody funeralnej, która podpowiada, by osobę odchodzącą żegnać się właśnie w taki sposób, nie dopuszczając jakby do procesów gnilnych w ciele drogiej nam zmarłej osoby.

Mieszkańcy Nowych Żukowic obawiają się jednak iż bezpośrednie sąsiedztwo krematoriów wpłynie wydatnie na jakość ich mieszkania w kochanej wiosce, ale również może wpłynąć na plony, w konsekwencji także i na wysokość cen działek.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję wójta gminy Lisia Góra w sprawie budowy spopielarni zwłok w Nowych Żukowicach. Przypomnijmy, że mieszkańcy oprotestowali tę inwestycję tłumacząc, że nie chcą mieszkać w sąsiedztwie takiego zakładu. Gmina opowiedziała się po ich stronie i wydała negatywną decyzję o warunkach do zabudowy dla tej inwestycji. SKO uchylając decyzję wójta gminy Lisia Góra wskazało na błędy formalne, w tym niezbyt czytelną mapę okolicy inwestycji. Teraz samorząd ponownie będzie musiał rozpatrzyć sprawę. Wójt gminy Lisia Góra nie wyklucza, że sprawa kontrowersyjnej inwestycji trafi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Inwestor dodaje, że chce spotkać się z mieszkańcami i porozmawiać o budowie spopielarni zwłok, jednak dopiero po wydaniu pozytywnej decyzji o warunkach zabudowy. Wtedy zostanie omówione szczegółowo jak działa krematorium a także jakie są zabezpieczenia, filtry itd., które powodują że nie ma dyskomfortu dla mieszkańców. Będziemy śledzić dla państwa dalsze losy inwestycji i informować o przebiegu sprawy.

 

ZDJECIE : Gmina Lisia Góra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.