DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU W SZKOŁACH POWIATU BOCHEŃSKIEGO

Przypadający 8 lutego br. Dzień Bezpiecznego Internetu był motywem przewodnim spotkania bocheńskich policjantów z dziećmi, młodzieżą oraz nauczycielami i wychowawcami szkół podstawowych powiatu bocheńskiego. Mundurowi w kilku lokalnych placówkach omówili zasady bezpiecznego korzystania z Internetu oraz podali przykłady oszustw i zagrożeń, z jakimi możemy spotkać się w sieci.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Jego celem jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu przypadał 8 lutego i obchodzony był pod hasłem „Działajmy razem”. Do powyższej idei dostosowali się wczoraj policjanci Zespołu do spraw Nieletnich oraz dzielnicowi Rewiru Dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Bochni. Mundurowi przeprowadzili zajęcia profilaktyczne związane z bezpieczeństwem w sieci i cyberprzemocą, które to omówili na najbardziej powszechnych przykładach oszustw. Profilaktyka została przeprowadzona w Szkole Podstawowej nr 4 w Bochni, Szkole Podstawowej nr 7 w Bochni oraz Szkole Podstawowej w Gawłowie. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie tych szkół oraz ich nauczyciele i wychowawcy.

W trakcie spotkania, funkcjonariusze omówili korzyści oraz zagrożenia płynące ze swobodnego dostępu do internetu. Każdy, kto w mniejszym lub większym z niego korzysta może paść ofiarą działania oszustów. Żeby być bezpiecznym w sieci i w sposób bezpieczny korzystać z internetu należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, takich jak:

– ochrona danych osobowych,

– ochrona haseł logowania do bankowości internetowej, czy skrzynki mailowej,

– ochrona przed wirusami- korzystanie z oprogramowania antywirusowego,

– korzystanie z mocnych haseł- hasła, które zawierają litery, cyfry oraz znaki specjalne,

– szczególna uwaga przy otwieraniu podejrzanych linków- są to w ostatnim czasie bardzo popularne metody działania oszustów między innymi w trakcie zakupów internetowych,

– w przypadku dzieci dużym zagrożeniem mogą okazać się nowe internetowe znajomości oraz szkodliwe treści przedstawiające przemoc, nawołujące do nienawiści, czy wykonywania niebezpiecznych dla zdrowia i życia zadań.

W Szkole Podstawowej nr 7 w Bochni, po części teoretycznej spotkania, uczestnicy wzięli w rozwiązaniu ogłoszonego w ubiegłym tygodniu konkursu plastycznego. Uczniowie wykonali plakaty promujące bezpieczeństwo w Internecie promujące projekt „Cyberzagrożenie- profilaktyka, reagowanie” . W ramach nagród otrzymali gadżety przekazane przez Urząd Marszałkowski w Krakowie i Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie.

__

KPP w Bochni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.