Brzesko najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem w regionie

Bardzo wysoko doceniane przez turystów z Polski i zagranicy było w minionym roku Brzesko, miasto które może poszczycić się nie lada zabytkami i wyjątkowymi imprezami. Tuż za Krakowem, Wieliczką, Zakopanem i Bukowiną Tatrzańską uplasowało się właśnie miasto Brzesko w raporcie „Ruch turystyczny w Małopolsce w 2021 roku” przygotowanym przez Małopolskę organizację turystyczną na zlecenie urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Nad badaniami przeprowadzonymi na cele tego raportu czuwały cztery małopolskie uczelnie: Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, krakowski AWF oraz Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego w Krakowie.

.
Zadziwiać może fakt że niewielkie Brzesko wyprzedziło w rankingu sąsiadujące z nim choćby Bochnię i Tarnów, miasta które wydawałoby się mają znacznie więcej do zaoferowania zagranicznym i polskim turystom. Być może tak właśnie jest, jednak współczesny turysta szuka bardzo często miejsc do tej pory nie naznaczonych aż tak wielką obecnością ludzi żądnych zwiedzania i przygód, ma to niewątpliwie związek z panującą pandemią ale także wpisuję się niejako w kontekst dzisiejszego wypoczynku, który bardzo chętnie przez ludzi określany ma być jako spokojny czas.
.
W Brzesku zobaczyć można niewątpliwie nie tylko słynny od wieków browar Okocim, którego część udostępniona jest tak że zwiedzającym, ale również neobarokowy pałac Goetzów czy sanktuarium świętego Jakuba leżące na szlaku pielgrzymim Via Regia, zmierzającym do Santiago de Compostela w Hiszpanii, a którym od wielu wieków pielgrzymują indywidualnie i grupowo pątnicy zmierzający do grobu Świętego Jakuba. Na uwagę Brzesko zasługuje urokliwy rynek z wieloma zabytkowymi kamienicami pięknie dziś odnowionymi, można tutaj skorzystać z zimowych atrakcji, jakimi są od tego roku powstałe lodowisko czy też cieszący się coraz większym zainteresowaniem Jarmark bożonarodzeniowy. Także święto chleba rokrocznie organizowane w Brzesku oraz inne imprezy ściągają bardzo wiele osób do tego niewielkiego, lecz bardzo ważnego, leżącego na szlaku komunikacyjnym urokliwego miasteczka. Na uwagę zasługuje również fakt że Brzesko już po raz trzeci w tym roku uzyskało wyjątkowy tytuł świetlnej stolicy Małopolski, czyli miasta najlepiej rozświetlonego przez świąteczne dekoracje.
.
Według danych zawartych w raporcie wspomnianym na samym początku artykułu Brzesko odwiedziło w 2021 roku nie ma 25 tysięcy turystów z poza naszej ojczyzny. To ogromna liczba, znacznie większa od innych ważnych ośrodków i atrakcji turystycznych jak choćby Tarnowa, Szczawnica, Krynicy-Zdrój czy Piwnicznej-Zdrój, a nawet Oświęcimia do którego właściwie każdego dnia przybywają całymi autokarami turyści aby zwiedzać obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.
.
Również który wciskają niezwykle licznie odwiedzili w 2021 roku Brzesko. Według raportu miało ich być 176,5 tys. To 17 razy więcej niż w nieodległej Bochni, w której gościło zaledwie 10,8 tys krajowych turystów, mimo obecności tak ważnych zabytków jak choćby wpisana na listę dziedzictwa UNESCO kopalnia soli kamiennej czy też bazylika św Mikołaja z Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Browar zatem ciekawsze od kopalni, św Jakub wygrywa z Matką Bożą Różańcową i świętym Mikołajem.
.
Całość raportu przygotowanego na zlecenie urzędu Marszałkowskiego w Krakowie pokazuje, że prężnie rozwijające się niewielkie ośrodki mogą stać się nie lada gratką dla turystów i pokonać ogromne, przygotowane na przyjęcie rzesz ludzi duże ośrodki historyczne, turystyczne czy też uzdrowiskowe. Cóż nam pozostaje, cieszyć się i wciąż się rozwijać. Niewątpliwie warto, co pokazuje choćby wspomniany raport.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.