ARESZT DLA CZWÓRKI WŁAMYWACZY

Włamywali się do nowobudowanych domów, garaży oraz budynków przedsiębiorstw w Tarnowie, powiecie tarnowskim oraz województwie podkarpackim. Zostali zatrzymani przez policjantów tarnowskiej komendy, usłyszeli zarzuty włamania, kradzieży oraz zniszczenia mienia. Teraz czekają na sadową rozprawę w areszcie. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

W okresie wakacyjnym do policjantów jednostek terenowych Policji z Tarnowa i powiatu tarnowskiego zgłaszali się mieszkańcy i informowali o różnego rodzaju przestępstwach. Zgłoszenia dotyczyły kradzieży mienia, kradzieży z włamaniem, zniszczenia mienia oraz kradzieży samochodu. Straty z tego typu działalności przestępczej sięgały jednorazowo nawet 60 tysięcy złotych. Sprawcy dodatkowo niszczyli będące na posesji pozostawione mienie. Powodowali uszkodzenia maszyn budowlanych, monitoring zewnętrzny, urządzenia elektroniczne i mechaniczne bram i garaży.

Sprawą tą zajęli się policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. Rozpoczęło się mozolne zbieranie szczątkowych informacji o sprawcach kradzieży i włamań. Wielogodzinne przeglądanie monitoringów prywatnych przedsiębiorców oraz miejskich kamer, pozwoliła na pierwszym etapie wytypowanie osób mogących brać udział w tym przestępstwach, a następnie ich personalizację. Następne działania policjantów nabierały tempa i zatrzymanie odpowiedzialnych za te czyny było już tylko kwestią czasu. W połowie października policjanci z tarnowskiej komendy zatrzymali pierwszą osobę odpowiedzialną za włamania w Tarnowie i powiecie tarnowskim. Chwilę później kolejne osoby były przesłuchiwane przez policjantów z tarnowskiej „dochodzeniówki”. Zatrzymano w sumie 4 osoby z województwa podkarpackiego w wieku od 31 – 49 lat. Podczas przesłuchań tarnowscy policjanci udowodnili zatrzymanym w sumie 9 kradzieży i włamań na terenie województwa małopolskiego i podkarpackiego. Mężczyźni skradli w tym czasie elektronarzędzia, koła wraz oponami, armaturę łazienkową, specjalistyczne komputery, terminale, sterowniki, drukarkę, samochód oraz zniszczyli samochody, maszyny budowlane, sterowniki i napędy bram, okna i drzwi balkonowe, a także bramy garażowe. Straty, jakie powstały w wyniku ich działalności przestępczej przekroczyły kwotę 100.000 złotych. Przedstawione całej czwórce zarzuty trafiły do prokuratora, który następnie wystąpił do tarnowskiego sądu o zastosowanie izolacji wobec zatrzymanych mężczyzn. Po analizie materiału dowodowego tarnowski sąd przychylił się do prokuratorskiego wniosku i mężczyźni trafili na trzy miesiące do aresztu, gdzie będą oczekiwać na kolejną wokandę. Całej czwórce grozi do 10 lat pozbawienia wolności, a jeden z nich musi się liczyć z podniesieniem kary o połowę w związku z powrotem do przestępstwa czyli recydywą.

Sprawę w dalszym ciągu prowadzi Wydział do Walki z Przestępczością przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. Policjanci podczas przeszukań u osób zatrzymanych, odzyskali jedynie część skradzionego mienia.

__

KMP w Tarnowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.