Powiat brzeski w niebieskiej strefie

Ostatnio podział Polski na strefy kojarzył się najczęściej z ograniczeniami związanymi z COVID-19, jednak nie tylko ta choroba związana jest z koloryzowaniem naszego kraju na konkretne strefy. Końcówką lipca Główny Lekarz Weterynarii zaktualizował rozporządzenie w związku z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce, w związku z czym powiat brzeski znalazł się w obszarze objętym ograniczeniami I, czyli w niebieskiej strefie.

W związku z zaistniałą sytuacją Powiatowy Lekarz Weterynarii w Brzesku poinformował, iż ponieważ w gospodarstwie rolnym zlokalizowanym w Skrzyszowie w powiecie tarnowskim powiat brzeski znalazł się w strefie niebieskiej, jako obszar objęty ograniczeniami. Obostrzenia dotyczą przede wszystkim hodowców trzody chlewnej, transportowania świń i ich uboju, gdzie wprowadzone zostały zasady bioasekuracji by zapobiec ewentualnym zachorowaniom zwierząt.

Afrykański pomór świń (ASF) jest zakaźną chorobą trzody chlewnej, nie jest groźny dla człowieka, bez względu na to czy jest on konsumentem czy też ma kontakt z zarażonym zwierzęciem. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.  Nosicielami afrykańskiego pomoru świń są przede wszystkim dziki, które przenoszą chorobę nawet na duże odległości. Inspekcja weterynaryjna apeluje również do wszystkich, którzy na terenach leśnych czy też innych otwartych terenach podczas odpoczynku czy rekreacji napotkają padniętego dzika, by niezwłocznie powiadomić o tym Powiatowego Lekarza Weterynarii.grupa poszukiwawcza2


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.