Dewastacja na brzeskim cmentarzu

Zabytkowy cmentarz parafialny w Brzesku, czasem nazywany „starym” został założony pomiędzy 1785 a 1813r. Kryje prochy wielu znanych obywateli miasta, m.in. Stanisławy Sosnowskiej – poetki z czasów powstania styczniowego, matki Ludwika Solskiego. W neogotyckiej kaplicy hr. Sumińskich spoczywają właściciele pobliskiej Słotwiny. Była to przez wieki jedyna nekropolia miasta Brzeska. Dziś do rzadkości odbywają się tutaj ceremonie pogrzebowe, nie znaczy to jednak, że miejsce nie jest odwiedzane, jednak zaskakująco często powody odwiedzin zdają się być odmienne od tradycyjnego odwiedzania bliskich na cmentarzach.

Niestety w sobotę, 07.08.2021r. zauważono, iż niedawno odrestaurowany grobowiec, znajdujący się na cmentarzu parafialnym w Brzesku został zniszczony. Sprawa jest bolesna, szczególnie dlatego, że grobowiec wykonano z dość drogiego i nie do końca typowego materiału kamieniarskiego, jakim jest piaskowiec. Zdecydowano się wezwać na miejsce zdarzenia patrol z grupy dochodzeniowo-śledczej brzeskiej Policji, by zabezpieczono miejsce i podjęto próbę ustalenia sprawców.

– Zdarza się, że w nocy tutaj po cmentarzu to się różne rzeczy dzieją, schodzi się huliganka, młodzi i starsi, popiją i nieraz może i coś uszkodzą – opowiadał naszej redakcji mieszkający opodal nekropolii brzeszczanin. – Jak się tylko wejdzie na cmentarz to widać puszki, czasem śmieci. Ale nie było nigdy tak, żeby coś komuś zniszczyli – kontynuuje nasz rozmówca. Istotnie, odwiedziny na cmentarzu potwierdziły te słowa, gdyż widoczne były puszki z piwa, mogące świadczyć o tym, że nekropolia stała się miejscem libacji czy przynajmniej zachowań nieobyczajnych.

Pomijając aspekt religijny starego cmentarza, stanowi on zabytek miasta Brzeska. Miejsce jest jednak ogrodzone i właściwie utrzymane, na miarę możliwości ograniczony jest również dostęp do cmentarza w godzinach nocnych. Jednak, jak mówi stare przysłowie: dla chcącego nic trudnego… Nie zamierzamy spekulować kto mógł przyczynić się do dewastacji mogiły na starym brzeskim cmentarzu, gdyż ustaleniem sprawców zajmuje się Policja. Zachęcamy jednak, by z szacunku do osób zmarłych, spoczywających na cmentarzach dbać o porządek i zachowanie godnego charakteru tychże miejsc, by wykluczyć podobne sytuacje w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.