MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

80-LATKA W WYNIKU OSZUSTWA METODĄ „ NA POLICJANTA” STRACIŁA PONAD 22 TYSIĄCE ZŁOTYCH

Mieszkanka powiatu bocheńskiego została oszukana przez osobę podającą się za policjanta. Wprowadzona w błąd seniorka, przekazała sprawcy ponad 22 tysiące złotych ze swoich oszczędności. Policja po raz kolejny apeluje o ostrożność i rozwagę.

We wtorek (tj. 02.06. Br.) bocheńscy funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie o oszustwie metodą „na policjanta”. Ofiarą w tym przypadku stała się 80-letnia mieszkanka powiatu. Pokrzywdzona bardzo dokładnie opisała działanie oszusta. Kobieta odebrała dzwoniący telefon – usłyszała męski głos, a rozmówca znajdujący się po drugiej stronie słuchawki przedstawił się jako policjant z Tarnowa. W trakcie rozmowy mężczyzna opowiedział kobiecie historię, według której, jej dowód osobisty został podrobiony, a ona cały czas jest obserwowana przez przestępców. Przedstawiona wersja spowodowała u 80-latki obawę o zdrowie, życie oraz mienie. Wprowadzona w błąd i wystraszona kobieta, nie zorientowała się, że właśnie pada ofiarą oszustwa i wypłaciła z banku ponad 22 tysiące złotych. Kwotę tę przekazała mężczyźnie, który przyszedł do jej miejsca zamieszkania.

W tym samym dniu, doszło do próby identycznego oszustwa. Na numer stacjonarny 84-letniej mieszkanki powiatu bocheńskiego zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Kobieta jednak w porę zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem co spowodowało szybkie zakończenie rozmowy i zapobiegło utracie pieniędzy.

Oszustwa metodą „ na policjanta” skierowane są głównie do osób starszych. Sprawcy wywołują u swoich rozmówców obawę o życie, zdrowie lub mienie, co w rezultacie powoduje u seniorów zbyt pochopne działanie, które kończy się utratą dużych kwot pieniędzy, lub innych wartościowych przedmiotów. Pamiętajmy, że policjant nigdy nie będzie żądał pieniędzy za udzieloną pomoc. Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy ani innych przedmiotów wartościowych, a także nie pytają, ile oszczędności posiadamy w domu lub na koncie bankowym.

W razie podejrzenia oszustwa, należy zadzwonić na Policję, gdzie również można się upewnić, czy osoba podająca się za funkcjonariusza jest nim naprawdę. Apelujemy także do osób młodszych – każda forma rozmowy i przekazania informacji osobom starszym spowoduje nabycie przez nich wiedzy na temat działania oszustów. Pozwoli im skutecznie się bronić.

 

___

KPP w Bochni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.