Zmarła Halina Biernat – jedna z najbardziej zasłużonych i szanowanych mieszkanek Brzeska

21 lutego w wieku 104 lat zmarła Halina Biernat, jedna z najbardziej zasłużonych i szanowanych mieszkanek Brzeska, aktywna działaczka stowarzyszeń i organizacji mających znaczący wpływ na rozwój naszego miasta. Podziwiana przez wiele pokoleń  brzeszczan za swoją twórczość poetycką.

Halina Biernat urodziła się w marcu 1917 roku w Żywcu, szkołę podstawową i gimnazjum ukończyła w Bielsku-Białej, a po zdaniu matury w 1935 roku rozpoczęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1939 roku z całą rodziną przeprowadziła się do Brzeska, rodzinnego miasta swojej mamy, Heleny z Rybickich. Z niedalekich stron pochodził również Jej tata, Stanisław Stefański, urodzony w Gosprzydowej. Oboje rodzice śp. Haliny Biernat byli nauczycielami. To oni zaszczepili swojej córce zamiłowanie do poezji.

Przez wiele lat swoją twórczość dzieliła umiejętnie z obowiązkami zawodowymi. Razem z mężem Janem pracowali w browarze Okocim. Ona w administracji, on jako główny mechanik. Mąż pani Haliny zmarł w 1962 roku, razem wychowali dwoje dzieci dbając o ich staranne wykształcenie. Córka Barbara została chemikiem-ceramikiem, syn Stanisław jest doktorem habilitowanym nauk prawnych na UJ, odznaczonym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w latach 2010-2017 pełnił funkcję wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego.

Dla wszystkich mieszkańców Brzeska, śmierć p. Haliny to bolesna strata. Odeszła od nas osoba niezwykle wrażliwa, która rozkochała się na całe życie w poezji, a wraz z nią rozkochało się w tejże poezji mnóstwo brzeszczan.  Podczas jednego z licznych spotkań autorskich wspominała, że pierwszy wiersz napisała w wieku 8 lat. Pierwsze utwory oficjalnie opublikowała dopiero w 1985 roku. Przez te lata oczekiwania na literacki debiut wierszy nazbierało się tak dużo, że niemal jeden po drugim światło dzienne ujrzały aż cztery tomiki, Malowanki, Moje hobby, Nastrój oraz Gdzie jesteś? Pozostawiła po sobie jedenaście tomików poezji, ponad tysiąc pełnych refleksji wierszy o tematyce religijnej, patriotycznej i obyczajowej. Sporo w nich miejsca zajmują Brzesko i okolice. W Szkole Podstawowej nr 3 organizowany jest od kilku lat konkurs „Perły regionu”, którego uczestnicy często sięgają po Jej wiersze.

W 2009 roku poetka została uhonorowana Medalem na Wstędze za Zasługi dla Miasta Brzeska. W 2015 roku cały swój literacki dorobek przekazała do zbiorów Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku. Informacje na temat Jej życia i twórczości zawarte zostały na pamiątkowej tablicy znajdującej się w dziale dla dorosłych brzeskiej książnicy.

___

Brzesko.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.