Pułkownik Zdzisław Baszak ukończył 100 lat

Setne urodziny obchodził w środę, 8 lipca, pułkownik Zdzisław Baszak, żołnierz wrześniowej kampanii, członek Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, więzień gestapowskich i komunistycznych katowni. Tę okrągłą rocznicę świętował w siedzibie tarnowskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP. Urodzinowe przyjęcie zorganizowali prezes Ryszard Żądło wraz z Zarządem Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W tym szczególnym spotkaniu obok jubilata i jego rodziny uczestniczyli przedstawiciele Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego z Krakowa, tarnowskiej WKU, zarządów kół ŚZŻAK, młodzież działająca w historycznych kołach im. Armii Krajowej, a także reprezentanci wielu lokalnych samorządów, w tym również delegacja z Brzeska.
Główny bohater tej uroczystości otrzymał przyznany mu przez Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych medal Pro Polonia Bono, który wręczył mu reprezentujący tę instytucję pułkownik Mariusz Tomalski. Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela odczytał i wręczył jubilatowi okolicznościowe adresy od premiera RP i wojewody małopolskiego. Z życzeniami przybyli też samorządowcy. W imieniu burmistrza Brzeska, rady miejskiej i mieszkańców gminy życzenia  złożyli radny Piotr Duda oraz  prezes brzeskiego koła ŚZŻAK Krzysztof Bigaj, którzy wręczyli Zdzisławowi Baszakowi list gratulacyjny i specjalnie na tę okazję przygotowany portret pułkownika. Obecna na spotkaniu Kamila Mamica reprezentująca działające przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 koło historyczne im. Armii Krajowej przekazała jubilatowi specjalne życzenia opracowane w formule wideo, trwałą pamiątkę tego wydarzenia.

 

Pułkownik Zdzisław Baszak urodził się 8 lipca 1920 roku w Woli Gręboszowskiej. W 1938 roku, po zdaniu matury w II Gimnazjum im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie wstąpił do Wojska Polskiego. Przydzielony został do 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej, którego żołnierze w pierwszych dniach niemieckiej okupacji brali udział w krwawej bitwie pod Pszczyną. Jest jedynym żyjącym uczestnikiem tej potyczki, w której poległo 217 żołnierzy. Przez cały czas trwania II wojny światowej aktywnie walczył z hitlerowskim najeźdźcą. W latach 1941-1945 pełniąc funkcję oficera dywersji przy Komendzie Obwodu Dąbrowa Tarnowska przeprowadził wiele zakończonych powodzeniem akcji wymierzonych w okupanta. Wziął między innymi udział w słynnej operacji III Most, jako dowódca osłony lądowiska „Motyl” położonego pomiędzy miejscowością Wał-Ruda a Jadownikami Mokrymi. Stąd do Anglii wystartował samolot z wykradzionymi Niemcom częściami rakiet V-2.
Po wojnie rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Handlowej. Nie było mu jednak dane tych studiów ukończyć. Aresztowany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa siedem lat spędził w więzieniach, między innymi w Krakowie, Nowym Wiśniczu i Rawiczu. Na wolność wyszedł, na mocy amnestii, w 1952 roku tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Do 1967 roku, z uwagi na nieakceptowaną przez PRL-owskie władze przeszłość, nie mógł nigdzie podjąć pracy. Do dziś aktywnie działa jako członek ŚZŻAK. Z jego inicjatywy w Dąbrowie Tarnowskiej powstała Izba Pamięci Armii Krajowej, przeniesiona później do odzyskanego przez niego budynku przy ulicy Mościckiego w Tarnowie. Gromadzone są w niej pamiątki związane z historią AK, między innymi oddziałów działających w granicach brzeskiego obwodu. Już wkrótce Izba zostanie przekształcona w muzeum.

Zdzisław Baszak cały czas dzieli się swoimi wspomnieniami i przemyśleniami dotyczącymi dwóch okupacji – niemieckiej i sowieckiej. Czyni to, bo – jak zwykł mawiać – „Niech młodzi pamiętają, że to, co mamy, nie było za darmo. Myśmy za to zapłacili drogo, cholernie drogo.” Slider


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *