MIĘDZYSZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY W PSP W MOKRZYSKACH

W miniony poniedziałek w Publicznej Szkole Podstawowej w Mokrzyskach odbyła się część pisemna Międzyszkolnego Konkursu Historyczno-Plastycznego pn. „1 batalion czołgów w Żurawicy-spadkobiercy pancerniackiej tradycji”. Uczestnikami konkursu, którego celem jest m.in. popularyzacja wiedzy o płk. Józefie Koczwarze patronie 1 batalionu, historii regionu oraz żurawickich pancerniaków, była młodzież gminnych szkół podstawowych. W otwarciu konkursu wzięli udział burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, dowódca 1 batalionu czołgów w Żurawicy  ppłk Rafał Kluz, wnuczka płka. Koczwary radna Ewa Chmielarz-Żwawa oraz nauczycielki, które konkurs przygotowały-panie Dorota Węglarz i Beata Gicala.

Gości i uczestników powitała w Mokrzyskach wicedyrektorka szkoły pani Aleksandra Hebda. Konkurs składał się z dwóch części- plastycznej, w której swoje prace złożyło 15 uczniów szkól podstawowych oraz pisemnej, w której wzięło udział  również piętnaścioro uczestników. Pytania w części pisemnej nie należały do łatwych. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą o geografii i historii Mokrzysk oraz Żurawicy, znać życiorys patrona czołgistów płk. J. Koczwary jak i dużo wiedzieć o 1 batalionie czołgów. Były m.in. pytania o barwy jednostek pancernych,  nazwisko dowódcy 1 Pułku Czołgów Błękitnej Armii, czy otrzymane odznaczenia przez płk. Józefa Koczwarę.

Przypomnijmy, że 1 batalion czołgów z Żurawicy nosi imię płk. Józefa Koczwary, który urodził się w 1889 roku w Mokrzyskach. Uczęszczał do szkól w Mokrzyskach, Szczepanowie i w Brzesku. Od 1911 roku działał w Drużynach Strzeleckich, a w 1914 roku wstąpił  do tworzących się Legionów Polskich. Przeszedł cały szlak bojowy w składzie  1 Pułku Piechoty Legionów Polskich, kończąc go w lipcu 1917 roku w Baranowiczach. Od 17 listopada 1918 r. brał udział w walkach z Ukraińcami o Przemyśl. Brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej. W 1922 roku za zasługi bojowe odznaczony został Krzyżem Srebrnym Orderu „Virtuti Militari”. W 1930 roku z kawalerii zostaje przeniesiony do broni pancernej  i mianowany dowódcą 2 Dywizjonu Samochodów Pancernych w Żurawicy. W czerwcu 1939 r. mianowany na dowódcę broni  pancernej Armii „Prusy”, wziął czynny udział w działaniach wojennych kampanii  wrześniowej 1939.  Po rozbiciu Armii „Prusy” wraz z innymi żołnierzami przekroczył granicę polsko – węgierską. Powraca do kraju z internowania do okupowanej Warszawy. Włączył się w nurt pracy konspiracyjnej i wstąpił do Związku Walki Zbrojnej. W czerwcu 1943 r. został mianowany Inspektorem Głównym Wojskowej  Służby Ochrony Powstania w Komendzie Głównej AK, przyjmując pseudonim „Zbigniew”. Po upadku powstania  dostał się do niewoli niemieckiej. Uwolniony w 1945 r. podczas ewakuacji obozu przez wojska radzieckie powrócił do kraju. W 1958 roku przeszedł na emeryturę i przeniósł się do rodzinnych Mokrzysk. Zmarł w 1978 roku, pochowany jest na cmentarzu w Szczepanowie. Płk Józef Koczwara posiadał odznaczenia: Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari (1923)Krzyż Niepodległości (1931)Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1937)Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia PolskiKrzyż Walecznych (1921).Slider


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *