BURMISTRZ BRZESKA PRZEKAZAŁ KOMENDZIE ALKOMAT

Komenda Powiatowa Policji w Brzesku otrzymała ogólnodostępny alkomat zakupiony przez urząd miejski. Alkomat o wartości dwóch tys. zł na ręce komendanta mł. insp. Bogusława Chmielarza przekazał burmistrz Tomasz Latocha. Urządzenie to przeznaczone jest dla osób, które przed przystąpieniem do prowadzenia pojazdu chcą upewnić się czy nie pozostają pod wpływem alkoholu. Urządzenie zamontowane zostanie przy wejściu na teren jednostki.

Każdy kierowca, który będzie chciał skontrolować stan trzeźwości będzie mógł udać się do budynku komendy znajdującej się przy ulicy Szczepanowskiej 53, podejść do zawieszonego na ścianie urządzenia i samodzielnie poddać się badaniu, już po kilku sekundach uzyska jego wynik. Alkomat wyposażony jest w zrozumiałą dla każdego instrukcję obsługi i daje czytelny wynik w zakresie obecności alkoholu w organizmie badanego

Zdaniem burmistrza Tomasza Latochy uruchomienie urządzenia przyczyni się do poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie powiatu brzeskiego. Komendant Bogusław Chmielarz zwrócił również uwagę, że dotychczas to głównie dyżurni wykonywali badania stanu trzeźwości, jednak w sytuacjach, gdy na dyżurce było dużo pracy, trzeba było czekać na takie  badanie. Po zamontowaniu alkomatu, każda osoba, która nie będzie pewna swojego stanu trzeźwości będzie mogła przyjść do komendy i zbadać się za pomocą nowego urządzenia, bez angażowania mundurowych.

Uwaga! Jeśli alkomat podczas badania wykaże wynik od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu w organizmie, wówczas kierowca prowadzący samochód znajduje się w stanie po użyciu alkoholu i dopuszcza się wykroczenia określonego w art. 87§1 KW. Jeśli natomiast alkomat wykaże wynik wyższy niż 0,5‰ alkoholu w organizmie, to stan kierowcy określany jest jako nietrzeźwy, a kierowca dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 178a§1 KK.

Policjanci przypominają, że prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod działaniem innego środka odurzającego jest przestępstwem, za które grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności, utrata prawa jazdy na okres od trzech lat oraz kara grzywny w wysokości od 5 tys. zł.

__

Brzesko.plSlider


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *