MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

PANI JANINA WĄS SKOŃCZYŁA 100 LAT

Burmistrz Brzeska Tomasz Latocha wraz z kierowniczką Urzędu Stanu Cywilnego, Aleksandrą Fijałkowską odwiedzili Janinę Wąs, która świętowała swoje setne urodziny. Było moc życzeń, kwiaty, prezenty i wspomnienia. Ciesząca się dobrym zdrowiem Jubilatka żyje otoczona miłością i czułą opieką rodziny oraz szacunkiem sąsiadów.

Janina Wąs, z domu Janisz urodziła się 27 maja 1919 roku w Nowym Sączu. Jej rodzice – Rozalia i Jan Janiszowie w latach 40. ubiegłego wieku przenieśli się i zamieszkali w Słotwinie, w budynku stojącym naprzeciwko stacji kolejowej (dom po remoncie istnieje do dzisiaj – obecnie mieści zakład Imex). Państwo Janiszowie mieli pięcioro dzieci – Janinę, Michalinę, Leopolda, Franciszka i Stanisława. Z rodzeństwa żyje tylko Pani Janina.
22 lutego 1941 roku Pani Janina zawarła związek małżeński z Andrzejem Wąsem. Zajmowali mieszkanie służbowe pana Andrzeja w starym budynku starostwa, od strony zachodniej . Mieszkali tam aż do 1960 roku, a następnie przeprowadzili się do własnego domu znajdującego się przy ulicy Okocimskiej. Państwo Wąsowie dochowali się również pięciorga dzieci – córek Barbary i Marii i synów Andrzeja, Stanisława i Jerzego. Dwoje z rodzeństwa już nie żyje. Mąż Pani Janiny zmarł w 1970 roku.

Od 1952 roku Janina Wąs zaczęła pracę jako kucharka w przedszkolu nr1 mieszczącym się w starym budynku cechu rzemiosł. Pracowała tam do września 1980 roku. Wielu młodszym mieszkańcom miasta znana jest jako kucharka oazowa, gdyż przez wiele lat jeździła z młodzieżą i gotowała dla nich w czasie wakacyjnego wypoczynku.

Jubilatka była i jest osobą bardzo religijną, codziennie uczestniczyła we mszy, pracowała ofiarnie w oddziale Caritas działającym przy parafii św. Jakuba. Należy zaznaczyć, że była jedną z osób, które wraz z ówczesnym proboszczem Jakubem Stosurem reaktywowały po wojnie działalność Caritas na terenie Brzeska.

Podczas uroczystości przygotowanych z okazji urodzin Pani Janiny rozpoczynających się mszą odprawioną przez ks. proboszcza Józefa Drabika i ks. prałata Stanisława Cyrana Jubilatkę otaczały dzieci i wnuki z rodzinami, przyjaciele, sąsiedzi i znajomi. Pani Janina dochowała się 10 wnuków i 19 prawnuków. Najstarsza prawnuczka Natalia skończyła studia medyczne, najmłodsza Milena ma dwa lata.

Brzesko.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.