SZCZEP CZARNY Z POMOCĄ DLA WERONIKI

W dniach 24-26 stycznia 2019 roku zuchy i harcerze ze Szczepu Czarnego im. Bohaterów Państwa Podziemnego z Jadownik zamierzają ponownie kwestować na rzecz Weroniki Zaleśnej, ciężko chorej mieszkanki Jadownik. Patrole kwestarskie spotkać będzie można przy największych sklepach w Brzesku, Jadownikach, Sterkowcu, Szczepanowie i Mokrzyskach. Zbiórkę ogłosił i przeprowadzi ponownie Komitet Społeczny „Razem raźniej”, który dwa lata temu został utworzony właśnie w takim celu, by pilotować wszelkie akcje charytatywne prowadzone przez Szczep Czarny. W akcję zaangażowanych będzie ponad stu zuchów i harcerzy, którzy działać będą podzieleni na dwu i trzyosobowe patrole i rozdzieleni w różne miejsca.

W 2018 roku zuchy i harcerze w trakcie trzech zbiórek publicznych przekazali na leczenie Weroniki 21 tysięcy złotych. Niestety kwota ta, chociaż imponująca została już zużytkowana. Weronika została zakwalifikowana do przeszczepu komórek macierzystych w związku z zanikiem nerwów wzrokowych. Wstępnie terapia została wyceniona na 137 tysięcy złotych (pierwsze podanie 9200 złotych a kolejnych dziewięć po 14200 złotych). Po pierwszym podaniu w październiku ubiegłego roku okazało się, że Weronika musi być przekwalifikowana ze schematu okulistycznego na neurologiczny gdyż nie byłoby możliwe podawanie komórek macierzystych do płynu mózgowo-rdzeniowego w związku z problemami emocjonalnymi dziewczynki. Zmiana sposobu leczenia spowodowała również wzrost kosztów całej terapii do 186 tysięcy złotych.

Od 23 do 25 stycznia Weronika przebywać będzie w szpitalu w Częstochowie, gdzie przyjmować będzie czwarte podanie komórek macierzystych. W lutym zaplanowane jest jeszcze piąte przyjęcie leku, do którego rodzinie Weroniki brakuje już 8000 zł. Po nim nastąpić ma półroczna przerwa w leczeniu, którą rodzice Weroniki chcą wykorzystać m.in. na zebranie brakujących 100.000 zł. Niestety, mimo wielu próśb wysyłanych do różnych fundacji, firm, osób publicznych bardzo trudno jest „uprosić” o jakąkolwiek darowiznę. Jednym z powodów odmowy podawanych przez te instytucje jest fakt, że Weronika zgodnie z prawem jest już osobą dorosłą, a nie dzieckiem i dlatego odmawiana jest jej pomoc finansowa na leczenie.

Zuchy i harcerze ze Szczepu Czarnego postanowili, że poświęcą trzy dni swoich ferii i mimo zimna i innych przeciwności i spróbują zebrać jak najwięcej dla swojej koleżanki. Nie ukrywamy, że liczymy na duży odzew z Państwa strony, bo chcielibyśmy zebrać co najmniej na jedno podanie, czyli w okolicach 20 tysięcy złotych.

(phm. Bartłomiej Turlej)Slider


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *