Motocykliści wrócili na drogi po zimowej przerwie

Sezon motocyklowy już w pełni rozpoczęty. Ocieplenie i słoneczna pogoda sprawiły, że na drogach pojawili się kierujący motocyklami.

Po kilku miesiącach przerwy kierujący samochodami muszą ponownie przyzwyczaić się do ich obecności.  Pasjonaci motocykli to osoby, dla których jazda tym pojazdem to prawdziwa przyjemność. Zdarzają się również tacy, którzy wsiadają na motocykl i ponosi ich wyobraźnia, nie zwracają uwagi na jakiekolwiek zasady i przepisy na drodze.  Brawurowa jazda, niebezpieczne zachowania, w tym nadmierna prędkość to najczęstsze przewinienia motocyklistów.

W 2017 roku na terenie Małopolski doszło do 291 wypadków drogowych z udziałem motocyklistów, w których 15 osób zginęło, a  278 zostało rannych. Można powiedzieć, że co 13. ofiara śmiertelna na drodze to kierujący motocyklem.

Na terenie powiatu brzeskiego w ubiegłym roku odnotowano 34 zdarzenia z udziałem motocyklistów, w tym 28 kolizji drogowych i 6 wypadków, w których 4 osoby poniosły śmierć a 2 zostały ranne.

Zapewne wiele wypadków można było uniknąć, gdyby motocykliści przestrzegali przepisy ruchu drogowego i podstawowe zasady bezpieczeństwa, a kierowcy pozostałych pojazdów uszanowali ich prawa. Motocyklista przy zderzeniu z samochodem, czy przeszkodą na drodze zazwyczaj odnosi poważne obrażenia lub ponosi śmierć. Często zdarza się, ze młodzi ludzie jeżdżą motocyklami nie mając do tego uprawnień i doświadczenia.

Policja apeluje o rozsądną i kulturalną jazdę oraz przypomina, żeby kierować motocyklem, bądź innym jednośladem należy posiadać odpowiednią kategorię prawa jazdy.

Kategoria AM prawa jazdy uprawnia do kierowania:

  • motorowerem (pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;
  • czterokołowcem lekkim ( którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;)

Wymagany minimalny wiek do uzyskania kategorii AM wynosi 14 lat.

Kategoria A1 prawa jazdy uprawnia do kierowania:

  • motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg,
  • motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
  • pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM (motorower, czterokołowiec lekki)

Wymagany minimalny wiek do uzyskania kategorii A1 wynosi 16 lat.

Kategoria A2 prawa jazdy uprawnia do kierowania:

  • motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla,
  • motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
  • pojazdami określonymi dla kategorii AM

Wymagany wiek do uzyskania kategorii A2 to 18 lat.

Kategoria A prawa jazdy uprawnia do kierowania:

  • motocyklem (pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół;
  • pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Wymagany wiek do uzyskania kategorii A to 24 lata lub 20 lat, jeżeli osoba  co najmniej od 2 lat posiada prawo jazdy kategorii A2, natomiast 21 lat do kierowania motocyklem trójkołowym o mocy przekraczającej 15 kW nawet jeżeli osoba posiada prawo jazdy kategorii A.

Kategoria B również uprawnia do jazdy motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, (mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg ) warunkiem jest posiadanie  prawa jazdy kategorii B minimum 3 lata.

__

KPPSlider


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *