„Znów oszustwa metodą na wnuczka”

W dniach  4 i 5  grudnia br. na terenie Bochni „działali” przestępcy zajmujący się oszustwami metodą na wnuczka, policjanta itp..  Łącznie przez te dwa dni do Komendy Powiatowej Policji w Bochni zgłosiło się 25 osób, do których dzwonili przestępcy. Niestety dwie mieszkanki  Bochni dały się oszukać, a łączna kwota strat to ponad 40 tys. złotych.

W  dniu 4  grudnia do starszej mieszkanki Bochni zadzwoniła kobieta, która przedstawiała się jako jej synowa i poinformowała, że potrzebuje pieniędzy, ponieważ w banku nie chcą jej ich wypłacić. Do kobiety zgłosił się znajomy rzekomej synowej, któremu kobieta przekazała kwotę ponad 10 tys. zł.

5 grudnia 70 letnia mieszkanka Bochni odebrała telefon od kobiety, która przedstawiła się  jako jej córka i poinformowała wymienioną, że „jest na policji ponieważ spowodowała wypadek drogowy”. Oświadczyła, że potrzebuje 40 tys.  zł na polubowne załatwienie sprawy. Następnie do wymienionej zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako policjant i przekazał instrukcję komu i gdzie ma przekazać pieniądze. Wymieniona w miejscu zamieszkania przekazała kurierowi pieniądze w kwocie ponad 30 tys. złotych.

Intensywne czynności dochodzeniowo – śledcze w tej sprawie prowadzi Wydział Dochodzeniowo Śledczy oraz Wydział Kryminalny Komendy Powiatowej  Policji   w  Bochni.

 

W związku z nadal pojawiającymi się informacjami na temat dokonywanych oszustw metodami „na wnuczka”, „na policjanta”, „na członka rodziny”  bocheńska Policja apeluje do Państwa o zachowanie szczególnej ostrożności  przy odbieraniu telefonów, zwłaszcza jeżeli dotyczą one pomocy finansowej, a w szczególności konieczności przekazania pieniędzy nieznanym osobom.

Tyczy się to  przede wszystkim osób starszych, które najczęściej padają ofiarami tego typu przestępstw. Dlatego tak ważne jest, aby ostrzec swoich rodziców, dziadków a także osoby samotne przed oszustami działającymi właśnie w ten sposób. W szczególności należy ostrzec je, aby nie przekazywały pieniędzy osobom obcym, podającym się np. za znajomych wnuczka, córki.  W ten sposób mogą oni stracić oszczędności całego życia.

___

KPPSlider


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *