Tarnów: 17 unijnych milionów dla wygody pasażera

Tarnów uzyskał ponad 17,5 miliona złotych unijnego dofinansowania na zintegrowanie transportu publicznego. Dzięki temu projektowi podniesie się jakość funkcjonowania transportu publicznego w mieście – skróci się czas przejazdu autobusem miejskim, zwiększy się przepustowość kluczowych odcinków dróg miejskich, informacja o przyjazdach i odjazdach będzie dostępna na tablicach świetlnych, powstaną komfortowe punkty przesiadkowe oraz centrum sterowania ruchem. To innowacyjny, nowatorski projekt, który pomoże w rozwiązaniu szeregu problemów, związanych z zarządzaniem ruchem w mieście – podkreśla prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

 

W ramach projektu, wartego ponad 25,5 miliona złotych, powstanie między innymi węzeł przesiadkowy w rejonie skrzyżowania ulic Chyszowskiej i Kochanowskiego. Teren dawnej zajezdni autobusowej zostanie zrewitalizowany i dostosowany do potrzeb pasażerów oraz kierowców, którzy będą mogli przesiąść do miejskich autobusów. W punkcie przesiadkowym znajdą się miejsca parkingowe, dostosowane również do potrzeb osób niepełnosprawnych, na których przesiadający się do środków komunikacji publicznej będą mogli zostawić samochody, zadaszone perony, tablice informacji pasażerskiej, toalety i punkty hot – spot. Podobny punkt – z nowymi wiatami przystankowymi, tablicami świetlnymi, parkingiem kiss&ride, umożliwiającym bezpieczne wysadzenie pasażera z samochodu – powstanie przy ulicy Krakowskiej, w pobliżu plant i umożliwi wygodniejszą niż teraz przesiadkę z samochodów i busów do autobusów miejskich.

Najbardziej widocznym i bardzo użytecznym dla pasażerów elementem projektu będzie system informacji, składający się z 50 tablic świetlnych, umieszczonych na przystankach komunikacji miejskiej i informujących na podstawie danych z GPS o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu. Taka tablica działa już na przystanku Solidarności – Seminarium. – Jest czytelna i wiemy, że cieszy się powodzeniem. Prawdopodobnie jeszcze w listopadzie ogłosimy przetarg na dostawę kolejnych tablic. W przyszłym roku powinny się już pojawić na przystanach – zapowiada Krzysztof Kluza, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie, który koordynuje projekt. . Pasażerowie będą mogli uzyskać te informacje również za pośrednictwem aplikacji na urządzenia mobilne i strony internetowej, działał będzie również system głośnomówiący dla osób niewidomych i słabo widzących.

System poinformuje również o wolnych miejscach parkingowych w centrum. Objętych nim zostanie około 600 miejsc zlokalizowanych wzdłuż ulic ścisłego centrum miasta. Powiadomienie online o zmianie statusów miejsc parkingowych zajęte – wolne będzie udostępnione na elektronicznych tablicach informacyjnych oraz aplikacjach mobilnych.

Dzięki modernizacji sygnalizacji świetlnej pojazdy komunikacji zbiorowej dostaną priorytet przejazdu. Dzięki temu – jeżeli zajdzie taka potrzeba – kierowca opóźnionego autobusu będzie mógł w uzasadnionych przypadkach wydłużyć czas trwania zielonego światła, a skrzyżowania zostaną zmodernizowane i objęte monitoringiem wizyjnym. Powstanie Centrum Sterowania Ruchem przy ulicy Nadbrzeżnej Dolnej 7, realizujące funkcję monitorowania i zarządzania ruchem dzięki któremu przejazd przez miasto będzie bardziej płynny i bezpieczny. – To również odpowiedź na wzrastającą w mieście liczbę samochodów – podkreśla prezydent Tarnowa.

Kolejny element projektu to „Tarnowski rower miejski”, czyli dodatkowy środek transportu publicznego. Miejska wypożyczalnia jednośladów będzie mieć 110 rowerów na 10 stacjach. – To rozwiązanie sprawdza się w wielu polskich miastach. Czas, aby i Tarnów miał swój rower miejski – mówi Krzysztof Kluza i dodaje, że przetarg zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku i jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem – rowery zostaną dostarczone w roku przyszłym. Miejsca na stacje rowerowe zostały już ustalone, ich lokalizację urzędnicy konsultowali z organizacjami, również rowerowymi.

(dm)

Tarnów.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.