Maluch działa w Tarnowie

Tarnów należy do nielicznych gmin w Polsce, które inwestują w opiekę nad dziećmi w żłobkach – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli na temat rządowego programu „Maluch”, umożliwiającego korzystanie z pomocy finansowej m.in. na tworzenie nowych miejsc w żłobkach i utrzymanie już istniejących. – To wymierne wsparcie dla młodych ludzi zakładających rodziny, którzy chcą równocześnie rozwijać się zawodowo – tłumaczy prezydent Roman Ciepiela.

Miasto prowadzi sześć żłobków o łącznej liczbie 400 miejsc, co w pełni zabezpiecza potrzeby mieszkańców. W ciągu dwóch ostatnich lat Tarnów w ramach programu „Maluch” pozyskał z budżetu państwa ponad 800 tysięcy złotych.  W 2015 roku dotacja w wysokości blisko 556 tysięcy została przeznaczona na utworzenie 20 nowych miejsc w żłobkach, rok później 216 tysięcy złotych dotacji posłużyło do dofinansowania działalności 90 miejsc, utworzonych w latach 2011 – 2015. W roku obecnym, w specjalnej edycji programu „Maluch plus – Za życiem” pięć już istniejących miejsc w tarnowskich żłobkach zostanie dostosowanych do potrzeb dzieci niepełnosprawnych lub wymagających specjalnej opieki. Miasto przeznaczy na ten cel 12,5 tysiąca złotych, a dotacja, przyznana z programu „Maluch plus” wynosi 50 tysięcy złotych. Dostosowane do szczególnych potrzeb dzieci zostaną miejsca w żłobkach nr 1, 2, 3, 5 i 6.

Program  „Maluch” został opracowany w 2011 roku przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ma na celu finansowe wsparcie gmin w celu zwiększenia dostępności i poprawy standardów opieki nad małymi dziećmi. Na jego realizację budżet państwa przeznaczył 604 miliony złotych w latach 2011 – 2016.

W minionym roku całym kraju w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów zabrakło miejsc dla 34 tysięcy dzieci. Tarnów ma takich miejsc 400, wystarczająco dla zabezpieczenia potrzeb mieszkańców.

Z raportu NIK wynika, że z programu korzysta niewielka liczba gmin, ponieważ opieka nad dziećmi do lat trzech nie należy do obowiązkowych zadań samorządu, a do 2015 roku  kolejne edycje „Malucha” były ogłaszane w trakcie roku budżetowego. NIK podaje również, że samorządy najczęściej decydowały się na tworzenie lub powiększenie żłobków. W ocenie Izby program przyczynił się do zwiększenia liczby miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – ich liczba wzrosła z 36 tysięcy w 2011 roku do 92 tysięcy w roku ubiegłym. W ciągu sześciu lat realizacji „Malucha”, powstało ponad 25 tysięcy nowych miejsc opieki nad małymi dziećmi, czyli blisko 30 procent wszystkich istniejących.

(dm)

Tarnów.plSlider


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *