Brzeszczanie będą mieli wkrótce swój “pępek świata”!

Już jutro 10 Września nasz powiat będzie świętował 150-lecie swojego powstania. Z tej okazji, HPK zaproponował, aby uczcić to w (jakże by inaczej) geodezyjny sposób, oznaczając w terenie geograficzny środek powiatu. I jest duża szansa, że niedługo powstanie nowy, geodezyjny monument!

 

HDK: Powiat brzeski zajmuje wydłużony południkowo obszar o powierzchni 590km2. Na podstawie współrzędnych najdalej na północ, południe, wschód i zachód wysuniętych punktów powiatu brzeskiego oraz kształtu jego granic, HPK obliczył jego środek… ale, że wszystko zależy od definicji, tych środków może być kilka: wybraliśmy trzy najbardziej popularne i miarodajne – geometryczny (arytmetyczny), ortometryczny oraz cantroid (środek ciężkości). Środek geometryczny jest najpopularniejszym, bo wynika z prostego rachunku arytmetycznego: jego współrzędne to połowa rozpiętości równoleżnikowej (wschód-zachód) oraz południkowej (północ-południe) powiatu. Punkt ten ma więc współrzędne 49°58’52.83″N oraz 20°38’57.68″E i wypada zaledwie 3m od drogi, na posesji nr.13 przy ulicy Małopolskiej, na osiedlu Na Kamieńcu we wsi Jadowniki, na wschód od Brzeska. Z dużą dozą prawdopodobieństwa, już wkrótce, właśnie on zostanie upamiętniony skromnym monumentem przydrożnym wraz z tablicą informacyjną: rozmowy ze starostą powiatowym, burmistrzem Brzeska i sołtysem Jadownik trwają…

Pozostałe dwa również wypadają w Jadownikach, na osiedlu Na Kamieńcu, lecz na prywatnych gruntach ornych, więc ich upamiętnienie w terenie niestety nie wchodzi w grę. Z czystej geodezyjnej sumienności należy jednak wspomnieć o ich lokalizacji. Środek ortometryczny stanowi punkt przecięcia ortodorm (najkrótszych odcinków po powierzchni elipsoidy ziemskiej) łączących wierzchołki prostokąta utworzonego z południków i równoleżników przechodzących przez punkty skrajne powiatu – jego współrzędne to 49°58’56.78″N oraz 20°38’57.68″E; wypada on 122m na północ od środka geometrycznego. Zaś centroid, zwany też środkiem ciężkości, to – jak sama nazwa wskazuje – punkt w którym, teoretycznie, obszar powiatu ustawiony na czubku igły zachowywałby równowagę w poziomie: jego współrzędne to 49°59’01″N oraz 20°38’59″E.

Akcja HPK nie omieszka powiadomić was o postępach prac! Brzeszczanie będą mieli wkrótce swój “pępek świata”!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.