473006107_1138397174953001_3237100244137971928_n
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
Projekt bez nazwy (3)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Popatrz w niebo! Zobacz Perseidy – 12 sierpnia

Niewątpliwą atrakcją sierpniowego nieba jest co roku rój Perseidów. Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca–24 sierpnia.

Od 10 do 13 sierpnia każda noc powinna być traktowana jako odpowiednia do poszukiwania meteorów tego roju, wówczas tak czy inaczej powinniśmy być w stanie dostrzegać ponad 50-60 meteorów w ciągu godziny obserwacji pod warunkiem przebywania pod ciemnym, wolnym od zaświetlenia niebem.

Swoją sławę Perseidy zawdzięczają nie tylko wysokiej aktywności, ale także korzystnym warunkom, w jakich możemy je obserwować. Są one bowiem aktywne podczas ciepłych i pogodnych wakacyjnych nocy.

Apogeum zjawiska nastąpi w nocy z soboty na niedzielę (12/13 sierpnia). Wystarczy tylko spoglądnąć dosyć wysoko ponad północno-wschodni horyzont. Trzeba być cierpliwym, gdyż czasem, aby zobaczyć meteor potrzeba wpatrywać się w niebo przez kilka minut. Przy obserwacjach najważniejsza jest pogoda i właśnie ta może nam płatać figle (prognozowane jest zachmurzenie i opady). Dodatkowo w nocy z 12 na 13 sierpnia Księżyc będzie niedługo po pełni (która miała miejsce 7 sierpnia) i na niebie będzie go widać w aż około 80 proc. A to znaczy, że nie będziemy w stanie dostrzec najbledszych śladów meteorowych i obserwacje w ogóle będą utrudnione.Jednak jeżeli pogoda dopisze – to można spodziewać się nawet do 100 meteorów w ciągu godziny.

Jak obserwować:

– Im później wyjdziemy na obserwacje, tym lepiej, bo z czasem warunki do obserwacji będą się poprawiać (optymalnie około północy). Nad ranem radiant roju Perseidów będzie się wznosił już ponad 60 stopni nad horyzontem i wtedy szanse zaobserwowania meteorów będą największe. Nie należy przy tym spoglądać w jakieś konkretne miejsce na niebie, bo meteory będą pojawiać się na całej sferze niebieskiej. Znaczne ważniejsze od patrzenia w jakieś konkretne miejsce jest więc wybranie do obserwacji ciemnego miejsca, z którego widać cały lub prawie cały nieboskłon i odpowiednie zaadoptowanie wzroku do ciemności. Dopiero po około kwadransie unikania ostrych źródeł światła nasz wzrok przyzwyczaja się do ciemności i jest w stanie rejestrować nawet bardzo słabe meteory – mówi dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Rój Perseidów związany jest z kometą Swift-Tuttle. Podczas okresu występowania roju radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory: Kasjopei, Perseusza i Żyrafy (w maksimum aktywności znajduje się w pobliżu gwiazdy η Persei). Przeciętna aktywność tego roju w ostatnich latach wynosi około 100 zjawisk na godzinę.

Perseidy są obserwowane od około 2000 lat, zaś najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Czasem nazywane są “łzami świętego Wawrzyńca”, ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

Rój widoczny jest od około połowy lipca każdego roku, ze szczytem aktywności pomiędzy 9 – 14 sierpnia.

==

Ciekawostka dla miłośników nocnego nieba – Google Sky Map

Do obserwacji astronomicznych profesjonaliści używają teleskopów i zaawansowanych programów komputerowych, przy których ekrany smartfonów to tylko zabawka. Jednak dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z poznawaniem nieba – smartfon może być bardzo przydatnym narzędziem.

Polecamy wyprodukowaną przez Google aplikację Sky Map, która pozwala na obejrzenie pozycji gwiazd, planet i konstelacji.

Wystarczy uruchomić aplikację na telefonie z systemem Android, wznieść telefon do góry i podziwiać gwiazdy na ekranie urządzenia. Mamy możliwość poznać dokładną pozycję gwiazd i planet, odnaleźć gdzie jest Wenus, Jowisz i inne planety, a także zobaczyć skąd mogą nadlecieć meteory. Program wykorzystuje naszą lokalizację, GPS i czujnik położenia by wyświetlić obraz nieba usianego gwiazdami i planetami. Widok zmienia się dynamicznie wraz ze zmianą położenia i kątem nachylenia urządzenia.

Google Sky Map jest dostępna w Google Play za darmo.

Oczywiście oprócz produktu Google dostępne są inne,  czasami o wiele bardziej zaawansowane programy wspomagające obserwacje astronomiczne np.: Mobile Observatory – Astronomy, Stellarium Mobile Sky Map, SkEye (część z nich jest odpłatna).

==

Noc z 12 na 13 sierpnia 2015 r. / okolice Szczurowej / montaż slow motion

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *