MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Ekoszklarnia w każdej szkole w całej ……Polsce?

Projekt Ekoszklarnia w każdej szkole wzbudził duże zainteresowanie mediów

W pięciu szkołach na terenie gminy Brzesko w ubiegłym roku  został pilotażowo wdrożony wymyślony i zaproponowany przez Tomasza Latochę projekt „Ekoszklarnia w każdej szkole”. Udało się to dzięki zaangażowaniu wolontariuszy ze Stowarzyszenia Europejskie Centrum Edukacji i Rozwoju z Krakowa. Chociaż Stowarzyszenie jest z Krakowa, to pilotażowy projekt został wdrożony w Brzesku właśnie ze względu na zamieszkanie jego Autora. Szkoły otrzymały wówczas tunele foliowe wraz z kompletem narzędzi ogrodniczych, oraz nasionami roślin tak dobranymi, aby warzywa wyrosły w czasie roku szkolnego, aby dzieci mogły aktywnie uczestniczyć w uprawie i pielęgnacji roślin.  Wolontariusze Stowarzyszenia osobiście zamontowali wszystkie tunele foliowe przy szkołach. Dodatkowo w ramach projektu nauczyciele otrzymali zestaw 5 scenariuszy lekcyjnych które są zgodne z programem nauczania przyrody w klasach 1-3 i tak napisane, że śledzą cały proces hodowli roślin. Dzieci dostały specjalnie opracowane ulotki edukacyjne z kolorowankami, wierszykami i informacjami dotyczącymi uprawy warzyw oraz ich wartości odżywczych.

Dla dzieci z Krakowa Ekoszklarnia to prawdziwa atrakcja

Projekt, który, kiedy był wprowadzany przed rokiem na terenie gminy Brzesko, wzbudzał w niektórych kręgach „zbliżonych do magistratu” uszczypliwe komentarze i uśmieszki politowania, okazał się jednak edukacyjnym strzałem w dziesiątkę. Dzieciom możliwość uprawy własnych warzyw bardzo się spodobała i z wielkim zaangażowaniem oddawały się zajęciom ogrodniczym. Niektóre z entuzjazmem twierdziły wręcz, że „teraz już nie trzeba będzie do szkoły kupować warzyw”.

Pomysł jako bardzo wartościowy i warty naśladowania został dostrzeżony przez prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego i władze Krakowa. W związku z tym przy pomocy wsparcia finansowego Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, został wdrożony w placówkach oświatowych na terenie Krakowa. Wartość i atrakcyjność projektu, dostrzegły również media krajowe TVP, TVN oraz popularne wydawnictwa i portale internetowe, które z intensywnością godną sporych wydarzeń, relacjonowały wdrożenie tego ciekawego projektu na terenie krakowskich szkół. Przy okazji telewizja TVN podała, że australijskie i brytyjskie badania sprzed kilku lat pokazują, że dzięki takim ogródkom dzieci chętnie próbują nowych potraw a do szkół częściej przynoszą zdrowe jedzenie, więcej wiedzą o ekologii i lepiej rozumieją procesy zachodzące w przyrodzie. Same dzieci przed kamerami TV mówiły, że najważniejsza dla nich jest satysfakcja, kiedy mogą powiedzieć „a to jest mój własny pomidor”  a nie kupiony w warzywniaku czy markecie. Dzięki promocji w dużych mediach ogólnopolskich, projekt wzbudza zainteresowanie również w innych miastach z całego kraju, ponieważ jest stosunkowo łatwy do zrealizowania, nie generuje dużych kosztów i jest bardzo atrakcyjny dla dzieci.

Tomasz Latocha – pomysłodawca projektu prezentuje jego założenia w ogólnopolskich mediach

Tak więc pomysł Tomasza Latochy, skromnie rozpoczęty w naszej gminie dzięki zaangażowaniu społeczników ze Stowarzyszenia Europejskie Centrum Edukacji i Rozwoju nie tylko przyczynił się do zdobycia przez Szkołę Podstawową w Szczepanowie tytułu ekoLidera w konkursie organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska, ale również zdobył chętnych naśladowców którzy obecnie wdrażają ten projekt w Krakowie, a następni zachęceni dobrym przykładem, przymierzają się do wdrożenia go u siebie.

brzesko.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *