Brzesko: Dni Jakubowe

Brzesko czci swojego patrona. Od jego ustanowienia minęło już 7 lat.

W Brzesku zakończyły się Dni Jakubowe. Modlitewne triduum w brzeskiej farze rozpoczęło się już 22 lipca. W niedzielę 23 lipca na pl. Kazimierza odbył się rodzinny piknik.

Ania i Ula zachęcały rodziny do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Mama, Tata i Ja”.

– Chodzi nam o to, by dzieci razem z rodzicami namalowały siebie lub jakieś wydarzenia ze swojego życia kredą na płycie placu, żeby tym samym chciały coś wspólnie zrobić – mówią dziewczyny.

Dzieci, ale nie tylko, mogły także popróbować swoich sił i pokazać plastyczne talenty w konkursach „Święty Jakub – patron miasta” oraz „Skarby gminy Brzesko”.

Na scenie prezentował się m.in. zespół Umiłowani z Krzyżanowic oraz Kantu. Pierwszy wyśpiewał repertuar złożony ze znanych piosenek religijnych, które mogli wszyscy zaśpiewać i zatańczyć. Kantu natomiast zagrał muzykę folkową z Peru.

Św. Jakub został ustanowiony patronem Brzeska przed 7 laty.

– Byliśmy jednym z pierwszych miast w Polsce, które otrzymały patrona. Przed nami była bodajże Łódź, a w diecezji tarnowskiej – Dębica – mówi burmistrz Grzegorz Wawryka.

Apostoł staje się w mieście coraz bardziej rozpoznawalny.

– Widać, że kult św. Jakuba rozwija się. W promocji patrona uczestniczy nie tylko parafia, ale i miasto. Organizujemy różnego rodzaju imprezy, spotkania – dodaje włodarz miasta.

W poniedziałek 24 lipca o godz. 19 w auli Chrystusa Króla pod kościołem św. Jakuba i NMP Matki Kościoła w Brzesku odbyło się spotkanie autorskie z ks. Jakubem Kuchtą, brzeszczaninem, autorem monografii „Kult św. Jakuba. Tradycja i nowoczesność”.

Główne uroczystości odpustowe i patronalne odbyły się 25 lipca. Suma była celebrowana o godz. 18. Po Eucharystii odbyła się tradycyjna już procesja z relikwiami św. Jakuba wokół brzeskiego rynku. A uroczystość zakończyły się błogosławieństwem miasta.

Kazania odpustowe wygłosił o. dr Andrzej Szczupał, redemptorysta pracujący obecnie w Grodnie na Białorusi.

Galeria zdjęć <==

TGN

ks. Zbigniew Wielgoszgrupa poszukiwawcza2


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *