PR KLIMA (3)
PR KLIMA (3)
grafika poprawiona
grafika poprawiona

Drzewa umierają stojąc

W najbliższym czasie z krajobrazu brzeskiego Rynku zniknie stary, schorowany już świerk, rosnący w części północnej głównego placu w mieście. Niełatwa decyzja w sprawie wycinki drzewa została podjęta po konsultacjach z dendrologami, a także w porozumieniu z Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. W miejsce starego iglaka zasadzone zostanie młode drzewo o ukształtowanej już koronie. O podjęciu takich kroków decyduje przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa mieszkańców.

– Zdajemy sobie sprawę, że każda decyzja o wycince wiekowego drzewa wywołuje kontrowersje. Szczególnie wtedy, kiedy dotyczy miejsc, gdzie zieleni jest stosunkowo niewiele. W tym przypadku mamy jednak do czynienia ze świerkiem dotkniętym aż w 90 procentach tzw. posuszem. To drzewo jest po prostu martwe. Z uwagi na obecny stan i wielkość zaczyna zagrażać bezpieczeństwu przechodniów. Innego wyjścia, jak jego usunięcie, po prostu nie ma – wyjaśnia zastępca burmistrza Brzeska Grzegorz Brach. Pozostawienie tego drzewa samemu sobie byłoby krokiem nierozważnym. Uschnięte, a przy tym masywne i wysokie, w każdej chwili może runąć na bruk, co przy często ostatnio występujących nawałnicach jest wielce prawdopodobne.

Mowa o blisko stuletnim świerku o obwodzie pnia dochodzącym do blisko dwóch metrów. Drzewie znajdującym się w obszarze zabytkowego układu urbanistycznego Brzeska, toteż usunięcie drzewa wymagało zezwolenia wydanego przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Taka zgoda wpłynęła do Urzędu Miejskiego w połowie lipca, a poprzedzona była szczegółowymi oględzinami, w wyniku których oszacowano stopień posuszu. Przy okazji stwierdzono, że w koronie drzewa nie stwierdzono stanowisk lęgowych ptaków.

W zezwoleniu wskazano ostateczny termin usunięcia drzewa – mija on 30 listopada br. W miejsce ściętego drzewa pojawi się nowe. Sadzonka, zgodnie z zaleceniami, będzie mieć ukształtowaną koronę, a obwód pnia nie mniejszy niż 18 centymetrów, mierzony na wysokości jednego metra. Oczywiście nie stanie się to natychmiast, ale w miarę najszybciej jak to możliwe. Podłoże przed tzw. nasadzeniem zastępczym musi być odpowiednio przygotowane.

– W ostatecznym rozrachunku równowaga w przyrodzie zostanie zachowana. My skupimy się na tym, aby ta „wymiana pokoleń” odbyła się prawie niezauważalnie – wyjaśnia Grzegorz Brach.

____

Gmina Brzesko

3 thoughts on “Drzewa umierają stojąc

  1. Real Estate You’re so awesome! I don’t believe I have read a single thing like that before. So great to find someone with some original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with a little originality!

  2. Betonoza daje o sobie znać, szkoda drzew. W końcu są pierwsze oznaki i projekty, które odgruzują (odbetonują) miasta, ale to długi proces. Pozdrawiamy Ogłoszenia nieruchomości Gdom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *