MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Wójt Kwaśniak zdobywcą Korony Gór Polski

Wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak zdobył Koronę Gór Polski – 28 najwyższych szczytów 28 głównych pasm górskich w Polsce. Aby tego dokonać przemierzył 348 kilometrów szlaków górskich i wspiął się na łączną wysokość 31 tysięcy 141 metrów n.p.m. Na LXIII Międzywyprawowym Posiedzeniu Loży Zdobywców, które odbyło się 18 listopada br. w Ośrodku Jeździeckim Lando w Ptakowicach został pozytywnie zweryfikowany przez komisję i z numerem 6 390 dołączył do Loży Zdobywców KGP. Wójt Kwaśniak jest pierwszym, spośród urzędujących Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów w kraju, który zdobył Koronę Gór Polski.

– Góry to moja pasja. Dlatego każdy wolny czas, chociaż tego mam niewiele, staram się wykorzystać na wędrówki po górach i zdobywanie kolejnych szczytów. To doskonała forma relaksu, która pozwala nie tylko odpocząć i zregenerować siły po dniach ciężkiej pracy, ale ma rewelacyjny wpływ na zdrowie, odporność i kondycję. Po weekendzie w górach, wracam do pracy z podwojoną energią – mówi Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin. – Zachęcam wszystkich do tej formy aktywności – dodaje.

Przygodę z Koroną Gór Polskich rozpoczął w styczniu 2022 roku, zdobywając Lubomir – najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego. Jak jednak przyznaje, w swoich wędrówkach nie ograniczał się tylko do szczytów Korony, ale też zdobywał inne – nie zaliczane do KGP. W górach kontempluje, dlatego wybiera te szlaki, które są najbardziej widokowe, aby cieszyć się pięknem otaczającej przyrody i majestatu gór. Przy okazji realizuje kolejną ze swoich pasji, jaką jest fotografia uwieczniając napotykane na górskich szlakach widoki.

W listopadzie 2022 roku zdobył Koronę Polskich Beskidów, do której zaliczają się takie szczyty, jak: Skrzyczne (Beskid Śląski), Czupel (Beskid Mały), Babia Góra (Beskid Żywiecki), Lubomir (Beskid Makowski), Mogielica (Beskid Wyspowy), Turbacz (Gorce), Radziejowa (Beskid Sądecki), Wysoka (Pieniny), Lackowa (Beskid Niski) i Tarnica (Bieszczady). Jest posiadaczem popularnej i brązowej Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK, aktualnie – ze względu na ilość zebranych punktów – w trakcie weryfikacji na kolejne stopnie tej odznaki.

Od października 2022 roku, w wędrówkach górskich towarzyszy mu żona Marzena. To z nią planuje górskie trasy, które później przemierzają zdobywając kolejne szczyty. Koronę Gór Polski zdobywa również grupa pracowników Urzędu Gminy Borzęcin.

Jak twierdzi, najpiękniejsze widoki na szlakach można podziwiać w zimie. Wspomina wyjazd w Rudawy Janowickie, Góry Izerskie i Karkonosze w pierwszych dniach lutego 2023 roku.

– Zdecydowana większość szlaków górskich była wtedy zamknięta, a w rejonach południowej Polski obowiązywał zakaz wstępu do lasów. Panowały trudne warunki pogodowe, ze względu na silne porywy wiatru, okiść i zalegającą na szlakach grubą pokrywę śniegu. Na Ostrej Małej wiało, że głowę chciało urwać, na Wysoką Kopę brodziliśmy nieprzetartym szklakiem, w zaspach miejscami po pas, a na Śnieżkę wychodziliśmy jedynym otwartym wówczas czarnym szlakiem od Karpacza przez Kocioł Białego Jaru i Kopę. Porywisty wiatr potęgował poczucie zimna, ale to wtedy widoki były najpiękniejsze, niespotykane, bajeczne – wspomina wójt Kwaśniak.

Ostatni szczyt Korony Gór Polski, Biskupią Kopę w Górach Opawskich, Janusz Kwaśniak zdobył w dniu 5 listopada br. Na tym jednak przygoda z górami się nie kończy. Zamierza zdobywać kolejne szczyty zaliczane do Diademu Polskich Gór, Korony Tatr Polskich i Korony Europy. Marzy również o wysokogórskim trekkingu w Alpach i Himalajach.

Korona Gór Polski ustanowiona została w 1997 roku i tworzy ją 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich naszego kraju. Aby zostać jej zdobywcą trzeba wejść na nie pokonując siłą własnych mięśni ponad 31 tysięcy metrów n.p.m. Chętni do tego czynu powołali 13 grudnia 1997 roku Klub Zdobywców Korony Gór Polski, do którego należy blisko 140 tysięcy miłośników gór. Spośród nich godnością Zdobywcy szczyci się ponad 6 tysięcy osób.

Klub zrzesza nie tylko rodaków z kraju, ale i mieszkańców kilku państw europejskich, a nawet dalekiej Syberii. Organizuje dla nich wyprawy na koronne szczyty, imprezy o tematyce górskiej, a także posiedzenia Loży Zdobywców, weryfikującej dokonania kandydatów na Zdobywców.

Do Korony Gór Polski zaliczane jest 28 najwyższych szczytów 28 pasm górskich w Polsce: Rysy – Tatry (2499 m n.p.m.), Babia Góra – Beskid Żywiecki (1725), Śnieżka – Karkonosze (1603), Śnieżnik – Masyw Śnieżnika (1423), Tarnica – Bieszczady Zachodnie (1346), Turbacz – Gorce (1310), Radziejowa – Beskid Sądecki (1266), Skrzyczne – Beskid Śląski (1257), Mogielica – Beskid Wyspowy (1171), Wysoka Kopa – Góry Izerskie (1126), Rudawiec – Góry Bialskie (1106), Orlica – Góry Orlickie (1084), Wysoka – Pieniny (1050), Wielka Sowa – Góry Sowie (1015), Lackowa  – Beskid Niski (997), Kowadło – Góry Złote (989), Jagodna – Góry Bystrzyckie (977), Skalnik – Rudawy Janowickie (945), Waligóra – Góry Kamienne (936), Czupel – Beskid Mały (933), Szczeliniec Wielki – Góry Stołowe (919), Lubomir – Beskid Makowski (904), Biskupia Kopa – Góry Opawskie (889), Chełmiec – Góry Wałbrzyskie (850), Kłodzka Góra – Góry Bardzkie (765), Skopiec – Góry Kaczawskie (724), Ślęża – Masyw Ślęży (718) i Łysica – Góry Świętokrzyskie (614).

                   

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *