MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Podsumowanie kwesty w Brzesku

Blisko 10 tysięcy złotych – to finansowy efekt tegorocznej kwesty zorganizowanej przez Komitet Odnowy i Troski o Cmentarz Parafialny w Brzesku. Cel od wielu lat jest taki sam – renowacja zabytkowych nagrobków znajdujących się na tej nekropolii.

Zbiórka prowadzona była równolegle na dwóch brzeskich cmentarzach – parafialnym i komunalnym. Kwestowało około 90 osób, wśród nich przedstawiciele wielu stowarzyszeń i organizacji, władz samorządowych (od szczebla gminnego po centralny), a także lokalni przedsiębiorcy, pracownicy miejscowych zakładów pracy, emeryci i młodzież. Niektórzy wolontariusze uczestniczą w tych corocznych akcjach od pierwszej edycji, czyli od 1997 roku. Warto dodać, że w przedsięwzięcie zawsze oprócz wolontariuszy zaangażowanych jest wiele firm oraz osób prywatnych. Każdy, kto wspiera tę inicjatywę, otrzymuje symboliczną cegiełkę wykonaną tradycyjnie w Brzeskiej Oficynie Wydawniczej państwa Dziedziców. Cegiełka opatrzona jest fotografią przedstawiającą nagrobek odnowiony dzięki kweście poprzedniej. W tym roku renowacji poddana została mogiła poświęcona Wiktorii Pasiut-Dylskiej. Ten kamienny nagrobek datowany jest na 1887 rok. Jego zdobienie stanowią marmurowa tablica inskrypcyjna, a w części centralnej kobiece popiersie. Wieńczący budowlę krzyż wykonany został z wapienia pińczowskiego, a całość utrzymana jest w stylu neogotyckim. Autorem był Wojciech Samek, ceniony w owych czasach rzeźbiarz.

Organizatorów tegorocznej kwesty, obok Brzeskiej Oficyny Wydawniczej, wsparli: firma Macland Marka Cieśli (wykonanie tabliczki na odnowionym nagrobku), Jednostka Strzelecka 2059 pod dowództwem Mirosława Króla, druhowie z Hufca ZHP Brzesko pod kierunkiem Renaty Rożkowicz, uczniowie SP 1 Brzesko, SP 3 Brzesko (pod kierunkiem księdza Krzysztofa Romańskiego), ZS-P Brzesko i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Brzesku (na czele z Karoliną Kilian), członkowie prowadzonego przez Piotra Dudę Koła Historycznego im. Armii Krajowej, działającego w LO im. Mikołaja Kopernika oraz członkowie Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Do akcji włączyli się także proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego Wojciech Werner, ogrodnik Adam Pietrusiński, młodzież działająca w Grupie Teatralnej GT i w zespole Stonoga prowadzonych przez Agatę Podłęcką, która zaangażowała też męża Piotra i syna Franciszka. Również Agnieszkę Stós-Stawiarz w organizacyjnych działaniach wzmocniła rodzina. Nieocenioną pomocą służyły też Anna Serwin i Małgorzata Styrna. Wśród instytucji wspierających akcję były również Urząd Miejski i Brzeskie Zakłady Komunalne. Koordynacją tradycyjnie zajęli się ksiądz proboszcz Józef Drabik oraz Maria Babicz, którzy składają serdeczne wyrazy podziękowania dla wszystkich uczestników kwesty – kwestujących i tych, którzy wykazali się hojnością i zrozumieniem dla idei tego przedsięwzięcia.

W ich intencji w kościele pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła 8 listopada o godzinie 18:00 zostanie odprawiona msza święta.

Kwesty odbywają się raz w roku, natomiast cały czas aktywne jest konto Parafii NMP Matki Kościoła i św. Jakuba, uruchomione na rzecz Komitetu Odnowy i Troski o Cmentarz Komunalny. Każdy zainteresowany może przelać dowolną kwotę na konto nr 06 1020 4984 0000 4702 0030 8551 z dopiskiem: Darowizna na cele kultu – CMENTARZ.

__

Brzesko.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *